a mars felszíne
Fotó: Shutterstock

Csodával határos módon tiszta ként talált a NASA marsjárója

A NASA Curiosity nevű marsjárója rengeteg tiszta kénkövet fedezett fel a távoli bolygón, írja a Space. Bár a hatkerekű jármű már korábban is észlelt ként, az eddig mindig csak más ásványokkal keveredve bukkant fel. A felfedezés hatalmas jelentőségű, hiszen a tiszta kénásvány kialakulásához nagyon speciális körülményekre van szükség.


A tiszta kén egy szagtalan anyag, amely a természetben csak nagyon különleges esetekben fordul elő. Éppen ezért nagy meglepetés, hogy a NASA közleménye szerint a Mars szikláiban hatalmas mennyiségben található meg az ásvány. A Curiosity a Mammoth Lakes becenévre hallgató szikla közelében tartózkodott a felfedezés idején – a marsjáró a robotkarja végén lévő fúró segítségével vett mintát.

A bolygó kutatásának egyik vezető munkatársa, Ashwin Vasavada így írt a történtekről egy friss közleményben:

A tiszta kénből álló kőmező felfedezése olyan, mintha egy oázist találtunk volna a sivatagban. Nem kellene ott lennie, így most magyarázatot kell rá adnunk.

A tudósok egyelőre nem tudják megállapítani, hogy milyen marsi folyamatok vezettek a most felfedezett tiszta kén kialakulásához, és azt sem tudják, hogy az elemnek van-e bármilyen kapcsolata más, korábban a térségben megtalált kénalapú ásványokkal.

A furcsa és váratlan dolgok felfedezése teszi olyan izgalmassá a bolygókutatást

– mondta Vasavada.

Nem ez az egyetlen friss felfedezés a Marson: a Perseverance marsjáró nemrég újabb bizonyítékot talált arra, hogy a vörös bolygón egykor hatalmas víztömeg volt. A tudósok által csak „popcorn-köveknek” nevezett kavicsokon található minta arra utal, hogy valamikor vízerek folytak át rajtuk.

A figyelmetekbe ajánljuk