univerzum
Fotó: Shutterstock

A világegyetem legnagyobb térképét vizsgálva derült ki, hogy Einstein elmélete megállja-e a helyét

Egy kutatócsoport a sötétenergiát vizsgálva próbált minél több információt megtudni az univerzum tágulásáról. Az eredmények alapján pedig az is kiderült, vajon Einsteinnek igaza volt-e az általános relativitáselmélettel kapcsolatban. A csillagászok szerint a tanulmány a jövőre nézve is hasznos lehet.


Létezik egy, az égboltot szemléző térkép, ami a valaha volt legnagyobb és legátfogóbb képet alkotja a világegyetemről. Összesen 11 milliárd évnyi kozmikus időt ölel fel és közel 6 millió galaxist és kvazárt (csillagszerűnek tűnő rádióforrások, melyek közepén óriási energiaforrás van – a szerk.) tartalmaz. Korábban Einstein általános relativitáselméletét már sikeresen igazolták a Naprendszerben, ám egy csillagászokból álló kutatócsoport arra volt kíváncsi, hogy az elmélet vajon ugyanúgy működik-e nagyobb léptékben, a világegyetemben – írja a Live Science.

A tudósok elsősorban az arizonai Mayall teleszkópra szerelt sötétenergia-színképelemző műszer, a DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) által rögzített adatokat elemezték, hogy jobban megismerjék a világegyetem tágulásának jellemzőit, egészen a napjainkig.

Ennek köszönhetően rájöttek, hogy bár a sötét energia idővel fejlődhet, az univerzum szerkezete valójában nagy mértékben igazodik az Einstein elméletében felvázolt viselkedéséhez.

Ez az első alkalom, hogy a DESI műszer a kozmikus struktúra növekedését vizsgálta. Óriási előrelépést jelent, hiszen ennek segítségével akár még többet megtudhatunk a sötét energiáról is

– fejtette ki Dragan Huterer, a Michigani Egyetem asztrofizikusa.

A figyelmetekbe ajánljuk