Tudósok évek óra próbálják megfejteni a Rák-köd központjában található pulzár által kibocsátott rádióimpulzusok rejtélyét, amik grafikonnal leírva a zebra hátán látható mintára hasonlítanak. Egy asztrofizikus nemrég kidolgozott egy elméleti modellt, aminek segítségével nagyon úgy tűnik, hogy közelebb kerültünk a megfejtéshez.
A Rák-köd központjában elhelyezkedő pulzár évtizedek óta szórványos rádióimpulzusokat küld a Földre. A jelenség hosszú ideje lázban tartja a szakértőket.
A pulzár egy gyorsan forgó, erős mágneses térrel rendelkező neutroncsillag, ami főleg szupernóva-robbanások után alakul ki.
A csillagászok a Rák-pulzár által kibocsátott impulzusokat „zebramintának“ nevezték el, ugyanis grafikonon ábrázolva leginkább a vadon élő állat mintázatára hasonlít. Arra a kérdésre, hogy miért küld ilyen jeleket a Földre, a csillagászok nem tudnak pontos választ adni. Mihail Medvegyev, a Kansasi Egyetem elméleti asztrofizikusa azonban úgy véli, talán sikerült megoldania a rejtélyt – írja a Science Alert.
Ez is érdekelhet! A szemünk előtt olvad egybe két óriási galaxis
A kutatása során rájött, hogy a mintázatot a pulzár magnetoszférájában lévő különböző sűrűségű plazma fényének diffrakciója, vagyis elhajlása hozza létre. A korábban mért adatok segítségével létrehozott egy elméleti modellt, hogy kiszámíthassa a pulzár plazmasűrűségét. Mint kiderült, a modell pontosan ugyanúgy viselkedett, ahogy a Rák-pulzár.
Medvegyev megállapította, hogy a plazma és a mágneses mező közötti kölcsönhatások olyan diffrakciós mintázatot hoznak létre, amely úgy néz ki, mint a cikkcakkos zebracsíkok.
Ajánljuk figyelmedbe! 5 hajmeresztő tény az univerzumról, amitől biztosan összezavarodsz majd!
A geometriai optikában a különböző akadályok által vetett árnyék a végtelenségig terjedne – ha az árnyékban vagyunk, nincsen fény; azon kívül viszont látjuk a fényt. A hullámoptika azonban másképpen működik – a hullámok elhajlanak az akadályok körül és egymással interferálnak, élénk és halvány sávok sorozatát alkotva
– mondta. A tudós szerint habár a Rák-pulzár egyedülálló jelenség, az általa kidolgozott modell segítség lehet, hogy a jövőben jobban megértsék a hasonló, extrém körülményekből származó mintázatokat.