Két galaxis összeolvadása
Fotó: Getty Images

A folyamat 100 millió éve kezdődött és nem lehet tudni, meddig tart

A szemünk előtt olvad egybe két óriási galaxis

Megoszlik a tudósok véleménye arról, hogy pontosan mennyi galaxis található az univerzumban: egyesek szerint 100 milliárd, mások szerint ennél akár százszor több is lehet. Abban viszont mindenki egyetért, hogy olyan érdekes jelenséget még sosem sikerült megfigyelni, mint ami most két galaxis, az NGC 2207 és az IC 2163 között zajlik: a két csillagrendszer ugyanis épp összeolvad.


A NASA James Webb űrteleszkópja és a Hubble űrtávcső is lélegzetelállító felvételeket készített a két, egymással éppen összeolvadó galaxisról, amik nagyjából 114 millió fényévnyire találhatók a Földtől. A Live Science beszámolója szerint

a két csillagrendszer évmilliók óta kering egymás körül, nemrégiben azonban elkezdtek eggyé válni, ez pedig mindkét galaxis életét alaposan megbolygatta.

Ez is érdekelhet! 5 hajmeresztő tény az univerzumról, amitől biztosan összezavarodsz majd!

A szakértők szerint ugyanis a rendkívül erős kölcsönhatások, az egymásra gyakorolt gravitációs erő egyszerre szakít ki hatalmas darabokat belőlük, miközben örökre össze is köti őket.

A kutatók azt feltételezik, hogy az IC 2163 névre keresztelt galaxis többmillió évvel ezelőtt egyszerűen bekúszott a nála jóval nagyobb csillagrendszer, az NGC 2207 mögé. Természetesen, a természet törvényei alapján,

ebben az esetben is a nagyobb objektum határozza meg az összeolvadás folyamatát.

Épp ezért lehetséges az, hogy az NGC 2207 gravitációja egyszerűen "kifeszítette" az IC 2163 külső rétegeit, míg az IC 2163 anyaga spirálkarokat és gázáramlásokat generált az NGC 2207-ban.

Ezt is olvasd el! Videón nézhetjük végig, ahogy egy fekete lyuk megpróbál elnyelni egy csillagot

A megfigyelések során egyébként arra is rájöttek a tudósok, hogy a két galaxis közeledése egymáshoz egy másik, rendkívül érdekes jelenséget is a felszínre hozott. Ez pedig nem más, mint az elképesztő mennyiségű csillagtermelés. A portál információi szerint

a két galaxis évente legalább egy tucat, a mi Napunkhoz hasonló méretű csillagot hoz létre, ami sokkal több, mint ami a Tejútrendszerben elképzelhető lenne.

Ráadásul a két galaxis szupernóvákban sem szenved hiányt: a tudósok szerint az elmúlt pár évtized alatt legalább hét szupernóva-robbanás is megfigyelhető volt az IC 2163 és az NGC 2207 környékén.


A figyelmetekbe ajánljuk