univerzum
Fotó: Shutterstock

5 elmélet, amitől megkérdőjelezed az univerzum létezését is

Habár alapvetőnek gondoljuk, hogy a valóság egysíkú és nincs mit fejtegetni rajta, a legtöbb esetben ez mégsem igaz. Néhány dolog, amit magától értetődőnek gondolunk, sokan mégis megkérdőjelezték. Filozófusok és tudósok már számtalan alkalommal megcáfolták a józan ész alkotta elveket a világegyetem működéséről, ennek apropóján most összegyűjtöttünk párat, amelyek a mai, modern élet során is elgondolkodtatóak lehetnek.


A „big freeze“ – azaz a nagy fagy

A „nagy fagy“ elnevezés egy tudományos elméletet jelöl, amely szerint az univerzum egy ponton megsemmisül, ez pedig az emberiség számára katasztrófális jövőt jelent. A teória szerint a világban fix mennyiségű energia létezik, ám ha elfogy, az univerzum lelassul. Mivel hő termeléséhez energiára van szükség, annak hiányában elkezd lehűlni a világ, majd lassan minden megáll.

Szolipszizmus

A filozófiai szemlélet csak a szubjektív tudat létezését tekinti bizonyíthatónak, a világot a vizsgálódó tudat alkotásaként magyarázza. Ez lényegében annyit jelent, hogy csak „én“ vagyok, rajtam kívül nem létezik senki és semmi, ugyanis minden, amit érzékelek, az csak a tudatom terméke. Első hallásra bugyutának tűnhet, hiszen nehéz letagadni a világ létezést, amelyben élünk, ám a fő problémát inkább az jelenti, hogy elfogadjuk a gondolatot, hogy saját tudatunkon kívül nem létezik semmi. Talán az álmaink is azt bizonyítják, hogy valójában a mindennapjaink és az egész életünk is csak a tudatunk kivetülése?

Szubjektív idealizmus

univerzum

Fotó: Shutterstock

George Berkeley az egyik leghíresebb képviselője a filozófiai irányzatnak, aki a 18. század elején terjesztette el a szubjektív idealizmust. Lényege, hogy a létezés a tapasztalástól függ, és a létezők mint észlelt dolgok vannak jelen, de ez nem anyagi érzékelésből adódik. Egy társa azzal próbálta megcáfolni az elméletét, hogy csukott szemmel belerúgott egy sziklába, melyet azzal indokolt, hogy ha a szikla csak Berkeley elméjében létezett volna, nem tudott volna belerúgni. Berkeley egyébként élete során arról is értekezett, hogy szerinte létezik egy mindennél erősebb, mindenhol jelenlévő Isten, aki mindent és mindenkit egyszerre lát az egész világon.

Platón elmélete

Platón kétség kívűl a világ egyik leghíresebb filozófusa. Elmélete szerint létezik egy másik világ, amely teljesen más, mint amiben mi élünk. Abban a világban minden tökéletes, ám amit mi látunk, az mind csak árnyék és a tökéletes dolgok utánzata. Platón hitt a monizmusban, mely csak egyféle szubsztancia létezését fogadja el, tehát szerinte minden létező dolog ugyanabból az anyagból készül, csak éppen más formában.

Prezentizmus

Legtöbben elfogadjuk, hogy van múltunk, jelenünk és jövőnk. A prezentizmus gondolkodói szerint azonban nem létezik sem a múlt, sem pedig a jövő, csakis a jelen. Vagyis, az irányzat szerint a tavalyi születésnapunk sem létezik, ahogy ez a cikk sem létezik azután, hogy elolvastuk. Tehát a jelen és az adott pillanat az egyetlen, ami a világon létezik.

(Forrás: Unbelievable Facts)

A figyelmetekbe ajánljuk