A Mars és a Jupiter pályája között elhelyezkedő fő aszteroidaöv legnagyobb objektumai már több száz éve ismertek, de a csillagászok folyamatosan fedeznek fel új, kisebb égitesteket. Egy kutatócsoport most rengeteg ilyen új objektumot talált, írja az IFLScience.
Értelemszerűen minél kisebb egy űrbéli objektum, annál nehezebb felfedezni, főleg, ha a Földtől több százmillió kilométerre lévő fő aszteroidaövben található. Egy kutatócsoport azonban most rekordszámú, 138 aszteroidát talált, amelyek között ugyan volt stadionméretű is, némelyikük mindössze néhány deciméteres.
Eddig is képesek voltunk akár 10 méteres méretű objektumokat is észlelni, amikor azok nagyon közel vannak a Földhöz
– mondta a kutatás vezető szerzője, Artem Burdanov, az MIT Föld-, Légkör- és Bolygótudományi Tanszékének kutatója a közleményben.
Illusztráció
Fotó: ShutterstockMost viszont már van módunk arra, hogy kiszúrjuk ezeket a kis aszteroidákat, amikor sokkal távolabb vannak, így pontosabb pályakövetést tudunk végezni, ami kulcsfontosságú a bolygóvédelem szempontjából.
Ha tovább olvasnál: A szemünk előtt olvad egybe két óriási galaxis
A kutatáshoz használt James Webb űrteleszkóp infravörösben vizsgálja a kozmoszt, mivel az aszteroidák így fényesebbek, mint a Napból visszaverődő, látható hullámhosszú fény.
Ez egy teljesen új, feltáratlan tér, ahová a modern technológiáknak köszönhetően belépünk
– tette hozzá Burdanov.