Az 1781-ban, Pierre Méchain által felfedezett csillagrendszer régóta lázban tartja az űrkutatás szerelmeseit, hiszen a galaxist körbefogó, gyűrűre emlékeztető porfelhő kialakulására a mai napig nincs egyértelmű magyarázat – írja a Science Alert.
Még több hír a világűrből! Végre tudjuk, mit jelent a halott csillagról a Földre küldött jel
Az eredetileg NGC 4594 névre keresztelt égi jelenséget épp a porgyűrű miatt ma már mindenki csak Sombrero-galaxisnak hívja.
A portál emlékeztet, hogy 2003-ban a Hubble-űrtávcső is készített egy igen részletes képet a galaxisról, amelyből akkor a tudósok arra következtettek, hogy a külső gyűrűkön rendkívül gyakori lehet az új csillagok keletkezése. Ez az elmélet azonban az új fotó alapján megdőlni látszik:
a JW infravörös műszerei szerint ugyanis kifejezetten kevés fiatal csillag található a kalapra hasonlító égi jelenségben.
A Sombrero-galaxis egyébként jelentősen eltér a nekünk otthont adó Tejútrendszertől. Ahogy azt már többször említettük, a legtöbb csillagrendszer közepén találhatunk egy-egy szupermasszív fekete lyukat, ami egyszerre tartja életben és pusztítja el a körülötte található galaxist.
Ám a tőlünk 30 millió fényévre található Sombrero-galaxis közepén egy nem akármekkora fekete lyuk tombol:
ez az óriási, mindent elnyelő égi pusztító ugyanis nagyjából 1 milliárdszor nagyobb tömegű, mint a mi Napunk.
Ez is érdekelhet! Az élethez nélkülözhetetlen ásványi anyagot találtak véletlenül a Marson
Az arányokat érzékeltetve hozzá kell tennünk, hogy a Tejútrendszer közepén található fekete lyuk mindössze 4 milliószor nehezebb, mint a Nap. Ez azt jelenti, hogy a Sombrero-galaxis közepén található égi örvény a hozzánk viszonylag közel található fekete lyukak közül a legnagyobb, amit ismerünk.