Curiosity marsjáró, Mars
Fotó: Shutterstock

Az élethez nélkülözhetetlen ásványi anyagot találtak véletlenül a Marson

Meglepő felfedezést tett a NASA, miután a 899 kilós Curiosity-marsjáró véletlenül áthajtott, majd feltört egy, a Mars felszínén elterülő sziklát.


A kőzet belsejében elemi formában tiszta ként találtak, amely igencsak ritka annak ellenére is, hogy a bolygón a szulfátok gyakori elemnek számítanak. Csak ezután derült ki, hogy a Marson található Gediz Vallisnevezetű hegygerinc területe bővelkedik a hasonló kövekben, ami akár az elemi kén gyakori előfordulását jelezheti – írja a Science Alert.

A szulfátok olyan sók, amelyek a kén és a különböző ásványi anyagok vízben való keveredésekor keletkeznek. Amikor elpárolog a víz, a szulfátok visszamaradnak. A felfedezés azért is fontos, mivel segítségükkel rengeteget megtudhatunk a Marsról, így például azt, hogy mi történt a bolygó felszíni vizével, de az idők során végbemenő éghajlati változásokat is megismerhetjük.

A tiszta kén valójában csak specifikus körülmények között képes kialakulni, a kutatók pedig nem tudják, hogy adottak voltak-e az ehhez szükséges feltételek a bolygó azon részén, ahol a marsjáró feltörte a követ.

Fontos megemlíteni, hogy a kén minden élőlény számára nélkülözhetetlen. Érdekesség, hogy a Marson gyakran fedeznek fel életre utaló jeleket, ám ennél többet egyelőre nem sikerült megállapítaniuk a tudósoknak.

Tiszta kénből álló kőzetmezőt találni valójában olyan, mintha oázisra bukkannánk a sivatagban. A legfontosabb feladat, hogy magyarázatot találjunk arra, hogy mégis hogy került oda. A bolygókutatást az ehhez hasonló váratlan, furcsa felfedezések teszik igazán izgalmassá

– mondja Ashwin Vasavada, a projekt egyik kutatója.

A figyelmetekbe ajánljuk