Az Amerikai Űrügynökség Perseverance névre hallgató marsjárójának különösen jó „szeme" van: miközben lassan eléri a célnak kitűzött Jezero-kráter peremét, egy zebracsíkos szikla után nemrég egy titokzatos zöld foltot is talált a bolygó „Serpentine Rapids” nevű különösen vörös szikláin.
A 2021 eleje óta aktívan tevékenykedő marsjáró szokatlan sötét és szürkészöld foltokra bukkant egyik ásatása során, amely egyből felkeltette a NASA figyelmét.
Az ütvefúróval is rendelkező eszköz a különös kőzet lecsiszolása után egy kicsi, körülbelül 5 centiméter átmérőjű sima felületet hozott létre a további elemzés érdekében.
Ezt is olvasd el! Egy új kutatás szerint lett volna lehetőség az élet kialakulására a Marson
A megfigyeltekhez hasonló zöld foltok gyakoriak a Földön az ősi vörös rétegekben is. Akkor alakulnak ki, amikor folyékony víz szivárog át az üledéken, mielőtt az sziklává keményedne, elindítva ezzel egy kémiai reakciót, amely az oxidált vasat redukált (Fe2+) formájává alakítja át. Ez eredményezhet zöldes árnyalatot
– magyarázta közleményében a zöld foltok eredetét a NASA.
Az Űrügynökség szerint a talált foltok bomló szerves anyagból is származhatnak, de kén és vas közötti kölcsönhatási eredményként szintén létrejöhetnek.
Ez is érdekelhet! Ezért kék a naplemente a Marson
Sajnos a Perseverance nem tudta ennél is részletesebben feltárni a foltok természetét, mivel a szikla környékén nem volt elég hely ahhoz, hogy minden műszerét megfelelően használja.
Ennek ellenére valószínűleg más érdekes kőzeteket szintén talál majd a közeljövőben a már eddig is sokat látott holdjáró, amint halad felfelé a Mars kráterének peremén.
Forrás: IFLScience