Néhány eredménytelebb év után ismét jó híreket közölt a NASA az 1977 óta tartó Voyager-1 küldetéséről. Az Amerikai Űrügynökség a napokban sikeresen bekapcsolta ugyanis az öregedő űrszonda hajtóműveit – mindezt lenyűgöző, 24,6 milliárd kilométeres távolságból.
A Voyager-1 minden ember alkotta objektumnál messzebbre jutott az elmúlt évtizedek során: átlépte Naprendszerünk peremét, és már a csillagközi térben bolyong. Eközben továbbra is hasznos adatokat küld vissza a Földre, amelyek segítségével a tudósok számos távoli csillag környezetét ismerhetik meg.
Mindezt úgy, hogy az űrszonda mindössze 69,63 kilobájt memóriával dolgozik.
Az a gomb, amelyet megnyomva kinyitjuk az autónk ajtaját, több számítási teljesítményt tartalmaz, mint a Voyager-űrhajók
– magyarázta Suzanne Dodd, a Voyager-projekt vezetője, aki szerint lenyűgöző teljesítmény, hogy több mint 46 éve tart már a repülés.
Ezt is olvasd el! Az is lehet, hogy már rég elértük az Androméda-galaxist – állítja egy kutatás
Az elmúlt évek során azonban az űrszonda már elkezdte mutatni az öregség jeleit. Huzamosabb ideig például hasznos tudományos adatok helyett ismétlődő 1-es és 0-s mintákat küldött vissza. Ezt a gondot, amelyet a memória sérülése okozta, az űrszondának küldött parancsokkal hamar sikerült orvosolni.
A NASA viszont megállapította, hogy a szonda – földi jeleket befogadó – hajtóművei kapcsán is fennáll egy nagyobb probléma.
A NASA közleménye szerint:
47 év után a hajtóművek egyik üzemanyagcsöve eltömődött szilícium-dioxiddal, amely az űrszonda üzemanyagtartályában lévő gumimembránból keletkező melléktermék. Ez az eltömődés pedig évek óta csökkenti a hajtóművek hatékonyságát.
Ezt is nézd meg! 60 éve nem volt ember ilyen távol a Földtől – videó!
Az űrszondán 3 tolóhajtómű-készlettel rendelkezik: 2002 és 2018 után most tömődött el az utolsó működőképes darab is, így a NASA eldöntötte, hogy visszavált az egyik kevésbé elhasznált hajtóműre, amely most egy Földről küldött parancsnak köszönhetően meg is történt.
Bár a küldetés sikeres volt, és a Voyager-1 továbbra is képes a Föld felé jeleket küldeni, az elkövetkező években a küldetés minden bizonnyal véget ér majd.
Ennek elsődleges oka, hogy az energiaellátás egyre jobban csak fogyatkozik, így az űrjáró már csupán céltalanul képes lebegni a csillagközi térben.
Forrás: IFLScience