A lehetséges marsi élet továbbra is a tudósok egyik legfontosabb kutatási területe, amire hétről hétre újabb és újabb bizonyítékokat találnak a szakemberek. Nemrégiben például olyan, vulkánkitörésekből származó hamura bukkantak, ami a földön kívüli életet is alátámaszthatja. Ezt azonban sajnos 2028-ig nem fogjuk megtudni.
A Space ír arról a tanulmányról, ami a Journal of Geophysical Research: Planets című folyóiratban jelent meg és ami újabb fejtörést okoz a tudósoknak. A portál szerint ugyanis egy, a Mars körül keringő műhold különböző adatokat felhasználva vizsgálta a kőzeteket, amiből arra a következtetésre jutottak, hogy azok feltehetően a levegőből, valószínűleg vulkáni hamuként rakódhattak le évmilliárdokkal ezelőtt.
Még több hír a világűrből! Rádiókitörést figyeltek meg egy neutroncsillag közelében
Csakhogy a kőzetek közelében eddig semmilyen nyomát nem találták vulkánoknak.
A vulkánok egy három milliárd évvel ezelőtti képet mutatnak a Marsról
Fotó: Shutterstock
A vizsgált helyszín környezetében nem ismertek vulkánok, ami azt jelenti, hogy a törmelék valószínűleg több száz vagy akár ezer kilométer távolságból származik
– mondja a kutatás vezető szerzője, Emma Harris, a londoni Természettudományi Múzeum doktorandusza, aki a Mars geológiai történelmét kutatja.
Valószínű, hogy egy rendkívül hatalmas robbanás hamut lökött a légkörbe, ami ezt az óriási távolságot megtéve jutott el erre a helyszínre
A tudósok szerint a most felfedezett sötét kőzetek minden bizonnyal védelmet nyújtottak az alatta lévő, ásványi anyagokban gazdag kőzeteknek és az utóbbiak lehetnek azok, melyek az élet jeleit őrizhetik.
Ez is érdekelhet! Egy új elmélet szerint a sötét energia nem is létezik
Ezek a kövek rendkívül idősek lehetnek, de épp ez az, amit szeretnénk megtudni a Marsról: hogy milyen volt a múltban
– mondja Harris.
A mostani feltételezéseink alapján a Mars nagyjából 3 milliárd éve teljesen inaktív, így minket az érdekel, hogy milyen volt azelőtt. Ha az élet nyomait szeretnénk megtalálni a bolygón, ahhoz a három milliárd évvel ezelőtti állapotát kell megismernünk.
A portál emlékeztet, hogy a jelenlegi tervek szerint 2028-ban indítanak útjára egy újabb marsjárót, ami ezeket a kőzeteket vizsgálja majd meg alaposabban.