Lehet, hogy mégsem egy titokzatos sötét energia gyorsítja az univerzum tágulását? Egy csillagászokból álló kutatócsapat teljesen új irányból közelítette meg a kozmosz tágulásának kérdését, és egy olyan elmélettel állt elő, amely teljesen megváltoztathatja az űrről alkotott képünket.
Az új-zélandi Canterbury Egyetem és a német Heidelbergi Egyetem csillagászai új kutatása akár meg is döntheti a kozmológia standard elméletét, az úgynevezett lambda-CDM (cold dark matter, azaz hideg sötét energia) elméletét. A mai általános ismereteink szerint a sötét energia okozza a kozmosz gyorsuló tágulását. Ezzel szemben, a friss „timescape“ kozmológiának nevezett elmélet úgy véli, hogy az univerzum különböző régióiban az idő múlásának sebessége akár évmilliárdokkal is eltérhet – írja a Science Alert.
Ez is érdekelhet! Izgalmas év lesz az űrkutatás számára 2025 – erre kell számítanunk!
David Wiltshire, a Canterbury Egyetem fizikusa szerint az eddig ismert standard modell azt mondja ki, hogy az egész univerzum sima, és mindenhol azonos sebességgel tágul. A timescape elmélet szerint azonban másképp festi le a folyamatot: egy hatalmas kozmikus hálót képzeljünk el, amelyeket óriási, felfoghatatlan ürességek választanak el egymástól.
Fotó: Shutterstock
A csillagászcsapat több mint 1500 szupernóvát elemzett, és arra jöttek rá, hogy az univerzum ürességeiben több milliárd évvel több idő telhetett el, mint az anyagsűrűségű területeken. Ez pedig megcáfolja azt az elképzelést, miszerint az univerzum egységesen 13,8 milliárd éves, ehelyett valójában a különböző régiók más-más korúak.
Ajánljuk figyelmedbe! Egy tudóscsoport szerint az élet nem csak bolygókon alakulhat ki
Mivel az ürességekben sokkal több idő telt el, ott nagyobb kozmológiai tágulás ment végbe. Ezért, ha egy üresség túlsó oldalán lévő tárgyat nézünk, úgy tűnhet, hogy az sokkal gyorsabban távolodik tőlünk, mint egy olyan tárgy, ami az üresség ezen oldalán van. Idővel ezek az üres terek az univerzum nagyobb részét foglalják el, ami a gyorsuló tágulás illúzióját kelti gyakorlatilag anélkül, hogy sötét energiát kellene előidézni.
A kutatás meggyőző bizonyítékkal szolgál, amely megoldhat néhány kulcsfontosságú kérdést a táguló kozmoszunk furcsaságai körül. Az új adatokkal az évtized végére megoldódhat az Univerzum legnagyobb rejtélye
– fejtette ki Wiltshire.