Amikor az élet kialakulásáról és fennmaradásáról beszélünk, akarva-akaratlanul is egy adott bolygó élővilágáról gondolkodunk – ez természetes, hiszen mi magunk is a Földön élünk. Lehet azonban, hogy hibát követünk el, ha égitestekre szűkítjük az élet utáni keresést, írja a Science Alert.
A bolygókra mint élőhelyekre azért koncentrál ilyen sok kutatás, mert előfordul, hogy megfelelnek az élet fennmaradásához szükséges feltételeknek. A fotoszintetikus élet elsődleges feltétele a folyékony víz (és az a nyomás, ami folyékonyan tartja), a megfelelő hőmérséklet, valamint a káros sugárzástól való védelem. De mi van akkor, ha más környezetek is képesek biztosítani ezeket a szükségleteket?
Az Astrobiology című folyóiratban megjelent új kutatás szerzői rámutatnak, hogy az ökoszisztémák anélkül is létrehozhatják és fenntarthatják a saját túlélésükhöz szükséges feltételeket, hogy szükségük lenne egy bolygóra.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
A tanulmány címe „Self-Sustaining Living Habitats in Extraterrestrial Environments” (Önfenntartó élőhelyek földönkívüli környezetben). A két szerző Robin Wordsworth, a Harvard föld- és bolygótudományi professzora és Charles Cockell, az Edinburgh-i Egyetem Fizikai és Csillagászati Iskolájának asztrobiológus professzora.
Ahhoz, hogy megértsük a Földön túli élet korlátait, azzal kezdhetjük, hogy áttekintjük, miért is alkalmas a mi szülőbolygónk egyáltalán az életre
– írják a szerzők.
A Föld ugyanis sokkal többet nyújt, mint folyékony vizet vagy védelmet a sugárzástól: egy komplex rendszerről van szó, amely egymásra ható rétegekkel rendelkezik. Ilyen feltételek – tudomásunk szerint – máshol nem léteznek. A tanulmány szerzői így írnak erről:
Ahhoz, hogy a Földön túl is fennmaradhassanak, minden élő szervezetnek eléggé alkalmazkodnia kell a környezetéhez ahhoz, hogy leküzdje a kihívásokat.
Ha tovább olvasnál: A Földnél is nagyobb, zöld villámokat szóró viharok tombolnak a Jupiteren
A szerzők azonban hozzáteszik: mivel a biológiai anyagok itt, a Földön már képesek erre az alkalmazkodásra, valószínű, hogy egy-egy ökoszisztéma erre az űr vákuumában is képes lehet. Ahhoz, hogy a fotoszintetikus élet megjelenhessen a bolygókon kívül, a világűrben, „csupán” egy olyan közegre lenne szükség, ahol megfelelő a nyomás, a sugárzás és a hőmérséklet – innentől pedig már csak egy lépés lenne, hogy az emberiség is megvalósíthassa mindezt.