viper erdélyben
Fotó: Shutterstock

Illusztárció.

Figyeljünk, hova lépünk: egyre több a mérges kígyó a magyarok egyik kedvenc kirándulóhelyén

A tavasz egyértelműen a kirándulások, túrák időszaka; rengetegen utaznak az országon belül vagy a határon kívül egy kis kikapcsolódásra. A magyarok kedvelt időtöltése például Románia hegyvidékes területeinek felkutatása, de a közelmúltban egyre több panasz érkezett viperatámadásokról. A kirándulásokat persze emiatt nem kell lemondani, csak ajánlatos a lábunk elé nézni, ha biztonságban szeretnénk hazajutni. Jó hír, hogy kellő elővigyázatosság mellet könnyen elkerülhető a veszély.


Egyre gyakrabban lehet találkozni kígyókkal Románia hegyvidéki tájain (Retyezát-hegység, Fogarasi-havasok, Békás-szoros, Székelykő, Tordai-hasadék, Kelemen-havasok, Hargita-hegység), ezért nem árt tudni néhány fontos dolgot a kígyók természetéről és felkészülni a velük való találkozásra. Az első és legfontosabb tipp, ha kígyót látunk, hogy nem szabad megérinteni őket, ez ugyanis felkorbácsolja a támadási kedvüket. A kígyómarások háromnegyede például azokkal történik, akik valamilyen oknál fogva mégis megérintik a hüllőket – írja a Drive.

A mérges kígyók jellemzően csak akkor tanúsítanak támadó viselkedést, amikor veszélyben érzik magukat, vagy amikor meglepetés éri őket. Romániában az egyetlen mérgeskígyó-faj a vipera, ezek viszont az ország legtöbb térségében előfordulnak, ezért kapóra jöhet néhány hasznos tipp, ha kirándulni indulnánk:

  • vegyünk fel hosszú szárú nadrágot;
  • ne üljünk a földre;
  • ne mozdítsunk el köveket előzetes ellenőrzés nélkül.

A kígyók egyébként provokáció híján általában igyekeznek elmenekülni előlünk, így ha nem teszünk feléjük támadó gesztusokat, nem fognak bántani. Ha szerencsétlenül járnánk és mégis megmarna minket egy kígyó, akkor duzzadásokat, lázat, izzadást, hányingert, hányást, fájdalmakat és kivételes esetben ájulást is tapasztalhatunk – persze a bejutott méreg mennyiségétől függő mértékben.

A mentőszolgálat azt tanácsolja, hogy eszméletvesztés esetén az áldozatot egy biztonságos helyen fektessük stabil oldalfekvésbe, mossuk le a harapást vízzel, és távolítsunk el minden ékszert, vagy díszt az érintett végtagról. Ezzel párhuzamosan rögtön hívjuk a 112-t, és lehetőleg adjuk meg nekik a koordinátánkat.

Figyelmedbe ajánljuk! A világtörténelem legnagyobb kígyója még a dinoszauruszoknál is félelmetesebb volt

Annak érdekében, hogy lassítsuk a méreg terjedését, érdemes a harapás helyére rugalmas pólyával készített kötést rakni. Az érintett végtagot mindenképpen helyezzük a szív szintjénél alacsonyabb pozícióba. A sebet szigorúan tilos bevágni, égetni, a mérget pedig tilos szájjal kiszívni.

A figyelmetekbe ajánljuk