Bár hazánkban közel sincs annyi kígyó, mint a hírhedt „kígyók szigetén” (Brazília, Ilha Da Queimada), azért akad pár faj, amelyekkel érdemes óvatosan bánni. Mutatjuk, hogy mit kell tudni róluk és mekkora veszélyt jelentenek ránk.
Magyarország a mérges kígyók előfordulását tekintve szerencsére nincs közvetlen veszélyben: habár a Kárpát-medencében található pár faj, amelyeknek marása kellemetlen lehet, halálos incidensektől nem kell tartanunk. Magyaroszágon összesen 7 kígyófaj él, közülük 5 teljesen ártalmatlan sikló. A keresztes és a rákosi viperákkal azonban vigyáznunk kell.
Illusztráció.
Fotó: Shutterstock
A mérges kígyóknak a siklókkal ellentétben van méregfoguk, melyek harapáskor nyomot hagynak a bőrön.
A mérges fajok közül a keresztes vipera mérge fenyeget nagyobb veszéllyel, akár halált is okozhat, de szerencsére hazánkban legutóbb 2001-ben történt ilyen jellegű baleset.
Olvasd el ezt is! A világtörténelem legnagyobb kígyója még a dinoszauruszoknál is félelmetesebb volt
Hogyan ismerjük fel őket?
A keresztes vipera 1 méter hosszú és a hátán található jellegzetes cikkcakkos, keresztszerű díszítés után kapta a nevét. Az erdős területeket szereti, főleg a Zempléni-hegységben, illetve Somogy és Zala vármegyékben élnek. Egy séta során – mivel legtöbbször észre se vesszük őket – előfordulhat, hogy véletlenül rálépünk: a kígyónak ilyenkor beindul védekező ösztöne.
Első marása csak álharapás, tehát nem tartalmaz mérget, de a további támadások veszélyesek.
A rákosi vipera 40-50 centiméterre nő meg, fokozottan védett fajnak számít. Napjainkra a Fertő-tó, a Hanság és a Kiskunság vidékeire telepítették őket vissza, de a hazai fajtartomány csak 500 egyedes. Semmiképpen sem szabad piszkálni, hiszen ez a faj is támadólag lép fel. A mérge szerencsére alacsony toxicitású és főleg keringésgátló, véralvasztó hatású.
Ez is tetszeni fog! Nem bírják a meleget a kígyók, egyre nagyobb az esélye, hogy belénk marnak
Amint viszont a méreg bejutott a szervezetünkbe, az izomműködésünk jelentősen csökken. Erős fájdalom és hosszantartó részleges bénulás is felléphet. A méreg továbbá megduzzasztja a nyirokcsomókat és ödémát okoz. Érdekesség, hogy egy kifejezetten félénk fajról van szó, a marás leginkább egy lódarázscsípéssel ér fel. A tünetek alapvetően orvosi ellátás nélkül is elmúlnak, de hetekig is elhúzódhatnak.