A NASA Curiosity marsjárója által készített gyönyörű felvételeknek köszönhetően most megnézhetjük, hogyan telik egy nap a Mars felszínén.
A 25 képkockából álló videót a Curiosity fekete-fehér veszélyelhárító kameráival (Hazcam) rögzítették a Mars felszínéről 2023. november 8-án. A videók voltak az utolsó utasítások, amelyeket a Curiositynek sugároztak a kéthetes marsi napkonjunkció előtt, amikor a Nap közvetlenül a Mars és a Föld közé kerül, vagyis a kommunikáció szünetel – írja az IFLScience.
Ez is érdekelhet: Vadiúj információ derült ki a Marsról, amin még a tudósok is ledöbbentek
Az első videó, amelyet a rover elülső Hazcam kamerájával készítettek, délkeleti irányba néz a Gediz Vallis (a Mars saját Bermuda-háromszöge), a Mount Sharp 5,5 kilométer magasan fekvő völgye mentén.
A nappal kezdetén a Curiosity robotkarjának és első kerekének árnyéka végigsuhan a tájon, mielőtt a sötétség visszatérne. Az utolsó képkockán úgy tűnhet, mintha csillagok vagy hóesés jelent volna meg, de ez valójában az érzékelő adatainak „forró pixelek" néven ismert zaja.
A második videón a rover hátsó Hazcam kamerája a Mount Sharp lejtőiről a Gale-kráter aljára néz. Feltűnhet, hogy a 17. képkockán a kép bal oldalán egy fekete folt látható: ez egy kozmikus sugárzás eredménye, amely a kamera érzékelőjét találta el.
Olvasd el ezt is! Kiderült, mekkora valójában a Marson talált „ajtó"
A marsi napok nagyon hasonlóak lehetnek a földi napokhoz. A Mars azonban 24 óránként, 37 percenként és 22 másodpercenként egyszer forog, ami azt jelenti, hogy egy nap itt alig 40 perccel hosszabb, mint a mi bolygónkon. Azonban az évek itt lényegesen hosszabbak: körülbelül 687 földi napot vesz igénybe.