Mars.

Vadiúj információ derült ki a Marsról, amin még a tudósok is ledöbbentek

A Marsról mindenki azt gondolja, hogy a bolygó nem több egy száraz, élettelen fennsíknál, egy kutatás alapján azonban ez a kép abszolút téves.


Egy új vizsgálat, amely a műholdas képeket és talajradar adatait elemezte, olyan vulkanikus tevékenységre utaló jelekre bukkant rá a vörös bolygón, amelyek megdöbbentették a kutatókat is.

Az eredmények szerint ugyanis a Mars kopár kérge alatt talán sokkal több minden történik, mint azt eddig bárki is gondolta volna.

Ez is érdekelhet: A NASA csodaszép fotót készített a Mars horizontjáról

Az Elysium Planitia nevű síkság felett végzett vizsgálat olyan vulkáni tevékenységre hívta fel a figyelmet, amely már 120 millió évvel ezelőtt is aktívan zajlott, illetve a felszín alatti mozgolódás valószínűleg még 1 millió évvel ezelőtt is tarthatott.

Ez geológiai mércével mérve friss adatnak számít, ami rávilágít arra, hogy bőven elképzelhető, hogy a Marson a mai napig előfordulhat vulkáni tevékenység.

Az Elysium Planitia vulkanikusan sokkal aktívabb volt, mint korábban gondoltuk, és talán még ma is aktív

– magyarázza Joana Voigt, a NASA Jet Propulsion Laboratory bolygókutatója, aki Christopher Hamilton, az Arizonai Egyetem bolygókutatójával együtt vezette a tanulmányt.

Úgy tűnik, hogy a tájban a jéggel vagy folyékony vízzel kölcsönhatásba lépő láva, és a gőzrobbanások által kivájt vonásokat is találtak a kutatók. Mivel a szakemberek szerint ezekben a résekben virágoznak a mikrobiális létformák, úgy gondolják, hogy akár élet is kialakulhat a Mars ezen tájain.

Mindezek mellett a felmérés lehetővé tette a kutatók számára, hogy 3D-ben feltérképezzék és rekonstruálják az Elysium Planitia minden egyes részletét.


A figyelmetekbe ajánljuk