kávé

Így befolyásolhatja a kávéfogyasztás a koleszterinszintünket

Nemrég beszámoltunk arról, hogy melyik napszakban érdemes kávét fogyasztani, ahogy azt is megírtuk, hogy milyen összefüggés lehet a testzsír, a cukorbetegség, a genetika, valamint a koffeinfogyasztás között. A témában egy friss tanulmány most arra hívja fel a figyelmet, hogy hogyan alakítja a rendszeres kávéfogyasztás a szervezet koleszterinszintjét.


Egy svéd kutatás szerint egyáltalán nem mindegy, hogy milyen kávéfőzőt használunk a kedvenc reggeli italunk elkészítéséhez: a bizonyos technikával lefőzött kávé ugyanis megemelheti az LDL-koleszterinszintet a vérünkben. Kutatók egy csoportja nemrég arra jött rá, hogy a kávéban található két diterpén vegyület, a kafesztol és a kaveol mértéke befolyásolhatja a koleszterinszint emelkedését a szervezetben – írja a Science Alert.

A kísérlet készítői arra voltak kíváncsiak, hogy a különböző kávéfőzési módszerek milyen mértékben vonják ki a már említett diterpén vegyületeket. A folyamat során a tudósok összesen 14 típusú kávéfőzési technikát próbáltak ki, beleértve a filteres kávéfőzőt, a french presst és a karos kávégépet is. A minták begyűjtése után mindegyik változatban elemezték a diterpén koncentrációját.

k\u00e1v\u00e9f\u0151z\u0151

Filteres kávéfőző

Fotó: Karl Fredrickson/Unsplash

Végül megállapították, hogy a kávé filterrel, magas víznyomás nélkül történő elkészítése (például Chemex, french press vagy V60) sokkal alacsonyabb diterpénszintet eredményezett, mint a komolyabb kávégépek által előállított ital, de a vegyületet a legkisebb arányban a csepegtetős kávéfőzőből kinyert kávéban mérték.

A kutatók szerint ennek ellenére bármilyen kávéfőzőt használunk, egy papír- vagy szövetszűrő segítségével máris jelentősen csökkenthettjük a benne lévő diterpének koncentrációját.

A legtöbb kávé, amit megvizsgáltunk, valószínűleg befolyásolhatja a kávét ivó emberek LDL-koleszterinszintjét, és növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát is

– fejtette ki David Iggman, az Uppsalai Egyetem klinikai táplálkozástudományi szakértője. Hozzátette: azok számára, akik naponta több kávét is megisznak, egyértelmű, hogy a jól átszűrt kávé a legelőnyösebb.

A figyelmetekbe ajánljuk