kávé koffein
Shutterstock

Okozza vagy elmúlasztja a fejfájást a kávé? Elmondjuk!

Ha kimarad a reggeli csésze kévé, sokaknál fejfájás jelentkezik. De akkor is, ha a szokásosnál többet iszunk. Mégis: egy csésze erős kávé még a migrént is megállíthatja. Akkor most a koffein hatásos a fejfájás kezelésére, vagy nem?


A koffein serkentő és érösszehúzó tulajdonságokkal rendelkezik, azaz felgyorsítja az agyi tevékenységet és szűkíti a fejben lévő ereket, ami megmagyarázza a koffein szerepét a fejfájásban – mind a fejfájás kiváltójaként, mind pedig enyhítőjeként. A LiveScience járt utána a koffein hatásának, és kérdezte meg a témában Dr. Richard Liptont, a New York-i Albert Einstein Orvostudományi Főiskola neurológus professzorát.

Ez is érdekelhet: Üres gyomorra iszod a kávét? − nem biztos, hogy a legjobb döntés

Koffein fejfájás ellen

A koffeinről régóta ismert, hogy enyhíti a fejfájást vagy megszünteti a migrént: több vény nélkül kapható és vényköteles gyógyszer kulcsfontosságú összetevője, beleértve a klasszikusan fejfájás-specifikus gyógyszereket.

Önmagában nem fájdalomcsillapító, de ha fájdalomcsillapítókkal kombinálják, hatékonyabbá teszi azokat

– mondta Lipton a Live Science-nek, hozzátette: a koffein és a fájdalomcsillapítók közötti összefüggés azonban még nem teljesen ismert.

A koffein molekula az agyban és a gerincvelőben lévő adenozin-receptorokhoz kötődik. Normális esetben az adenozin, amely a DNS molekuláris „unokatestvérének", az RNS-nek és a szervezet sejtjei által használt fő kémiai üzemanyagnak az építőköve, kötődik ezekhez a receptorokhoz, de a bevitt koffein blokkolja ezt.

Azáltal, hogy a koffein elfoglalja azokat a helyeket, amelyeket az adenozin normális esetben elfoglalna, blokkolja a molekula hatását. Míg az adenozin lassítja az idegi aktivitást, a koffein fokozza azt.

Az adenozin fokozza a véráramlást és tágítja az ereket, míg a koffein szűkíti azokat; mivel egyes fejfájások részben a fejben lévő értágulatból erednek, a koffein érösszehúzó szerepe részben magyarázhatja a fejfájáscsillapító hatását.

k\u00e1v\u00e9 koffein

Shutterstock

Az adenozin azonban összetett szerepet játszik a fájdalom továbbításában is, néha elfojtja, néha pedig elősegíti a fájdalomjeleket, így a koffein is enyhítheti a fejfájást, mivel zavarja ezt a fajta jelátvitelt. Különböző tanulmányok azt is kimutatták, hogy koffeinnel együtt szedve az olyan fájdalomcsillapítók, mint a paracetamol, gyorsabban felszívódnak, és hatásuk tovább tarthat – egy vizsgálatban, amelyben a betegek nem tudták, hogy aktív tablettát vagy placebót kapnak-e, a koffein az ibuprofennel együtt jobb és gyorsabb fájdalomcsillapítást biztosított, mint az ibuprofen önmagában.

A Stanford Health Care szerint azonban a koffein fájdalomcsillapító képessége nagymértékben változik attól függően, hogy mennyit viszünk be belőle a szervezetünkbe: gyakori koffeinfogyasztás esetén tolerancia alakulhat ki, ami miatt a kávéfogyasztók függővé válhatnak a koffein hatásától – mindez pedig minimalizálja a fejfájást enyhítő hatását.

Olvasd el ezt is! Hány csésze kávét ihatunk meg egy nap?

Túl kevés vagy túl sok 

Ettől függetlenül a koffein szintén okozhat fejfájást –mint az áltagosnál kevesebb fogyasztás, mind a túl sok kávébevitel esetén.

A kevesebb bevitelnél azért fordulhat elő fejfájás, mert a rendszeres fogyasztás során a koffein elkezdi megváltoztatni az agy szerkezetét. Lipton szerint, „amikor a receptorok krónikusan ki vannak téve a koffeinnek, akkor az agy nem képes normálisan működni, ha nincs koffein a közelben".

A kutatások szerint a rendszeres koffeinfogyasztás növeli az adenozin-receptorok számát az agyában, így az ember érzékenyebbé válik az adenozin hatásaira. A megvonási fejfájás azért jelentkezik, mert a szervezet hozzászokik a napi koffein okozta érszűkülethez, és a koffein nélkül ezek az erek hirtelen megduzzadnak, ami fejfájást okozhat.

k\u00e1v\u00e9 koffein

Shutterstock

A jó hír az, hogy amint pótoljuk a koffeint, a fejfájások általában elmúlnak – vagy egy koffeinmentes időszak után az agy adenozin-receptorainak száma csökken, ahogyan az elvonási tünetek is.

A túlzott koffeinfogyasztás szintén kiválthatja a kellemetlen tünetet: a fejfájás a koffeintúladagolás számos mellékhatása közül az egyik, és egyes migrénes betegeknél a koffein valóban rohamot is kiválthat.

Hozzá kell tenni: amíg a koffeinmegvonásos fejfájás és a koffein fájdalomcsillapítókkal kombinált előnyei mögött szigorú bizonyítékok állnak, a túlzott koffein fejfájásgerjesztő hatása kevésbé bizonyított. Ettől függetlenül a jelenséget több helyen megfigyelték már a neurológusok.

Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal szerint az egészséges felnőtteknek naponta legfeljebb 400 milligramm koffeint kellene bevinniük, ami négy-öt csésze kávénak felel meg. Fontos azonban megjegyezni, hogy az emberek koffeinérzékenysége eltérő lehet.

A figyelmetekbe ajánljuk