Ha ennél a cikken landoltál, akkor előfordulhat, hogy te is egyike vagy annak a több mint 175 millió felnőttnek, aki szereti a kávét.
Évtizedek óta vizsgálják a kávéban található vegyületeket − főként a koffeint és a klorogénsavat −, hogy felmérjék, milyen hatással vannak a szervezetre. A Planta Medica folyóiratban közzétett 2017-es áttekintés például megállapította, hogy a mérsékelt kávéfogyasztás (jellemzően napi 3-4 csésze) egészséges egyéneknél nem jelent jelentős egészségügyi kockázatot, sőt, bizonyos előnyökkel is járhat.
Ez is érdekelhet: 3 kevésbé ismert koffeines ital, ha nem iszunk kávét
Hogyan hat a kávé az emésztésre
Mielőtt túlságosan belemerülnénk a tudományba, ne feledjük, hogy nem minden kávé egyforma. Például a kávé típusa (instant, koffeinmentes, koffeines, félkoffeines stb.), valamint az, hogy valaki hogyan fogyasztja a kávéját (tejjel, tejszínnel, cukorral stb.), befolyásolja a kávé emésztését.
Kávé és a gyomorsav
Sarah Koszyk dietetikus szerint
sokan szeretik a csésze kávét reggel, rögtön ébredés után elfogyasztani, hogy gyorsan megkapják a szükséges koffein-mennyiséget.
Hozzáteszi, hogy bár a rendelkezésre álló kutatások alapján ez valószínűleg nem okoz károsodást a gyomorban, a keletkező plusz gyomorsav miatt, valamint azok számára, akik hajlamosak a refluxra és a gyomorégés tüneteire, megfontolandó az ily módon történő fogyasztása.
Ha tovább olvasnál: A hétvégi reggelek remek kiegészítője: tökéletes caffé latte
Fotó: Shutterstock
A Clinical Gastroenterology and Hepatology 2020. szeptemberi számában megjelent tanulmány is megállapította, hogy a kávé, a tea és a szóda fogyasztása a résztvevők körében a reflux-tünetek növekedésével járt együtt.
A legfontosabb, hogy figyeljük meg, hogyan reagál a szervezetünk az éhgyomri kávéra. Ha gyomorégést észlelünk, akkor módosítsuk a kávézási szokásainkat − ehhez adunk is ár tippet.
Így fogyaszd a kávédat, ha érzékeny vagy a koffeinre!
Ha érzékenynek találod magad a feketekávéra, fontold meg, hogy tejet adsz a kávéhoz, ami csökkentheti a gyomorégés lehetséges kockázatát. Készíts belőle tejeskávét (1 csésze tej 8 gramm fehérjét biztosít, ami segíti a koffein emésztését), vagy adj hozzá tejszínt (mindenképp olyan terméket válassz, amely nem tartalmaz hozzáadott cukrot)!
Valamint fogyaszd a kávét reggelivel együtt, hogy csökkentsd a felszívódási sebességet, ami mérsékeli a kávé lehetséges mellékhatásait. A dietetikusok által jóváhagyott kedvencek közé tartoznak az alábbiak:
- egy szelet teljes kiőrlésű pirítós, dióvajjal és gyümölcsökkel
- egy csésze zabpehely tejjel, chia maggal és bogyós gyümölcsökkel elkészítve
- joghurtparfé müzlivel és friss gyümölccsel
Forrás: Eating Well