A kávézás ugyan nem számít olcsó dolognak, de azért luxus tevékenységnek sem mondanánk, azonban vannak olyan típusok, amelyeket csak nagyon kevesen engedhetnek meg maguknak. Ennek apropóján az alábbi cikkben a világ 6 legdrágább kávéját soroljuk fel.
Black Ivory Coffee
A Black Ivory Coffee-t Arabica cseresznyéből készítik a thaiföldi Surin vidéki tartományban, amelyet az ültetvényen az elefántokkal megetetnek, és az ő emésztőenzimjeik adják a kávé egyedi ízét.
A kávébabokat ezután az elefántok ürülékéből gyűjtik össze, ezért is nevezik „elefánttrágya-kávénak" is.
Külön érdekesség, hogy körülbelül 33 kg kávécseresznye szükséges egy kilogramm Black Ivory előállításához.
Ár: körülbelül 350 ezer forint és 520 ezer forint között/ fél kg.
Kopi Luwak
A Kopi Luwak a világ legexkluzívabb és legdrágább kávéja. A magas ár oka nem más, mint az elkészítési eljárás.
Az Indonéziában élő cibetmacskák ugyanis megeszik a kávécseresznyét, és az ürülékükből válogatják ki a kávébabot, amelyet aztán leszüretelnek. A Kopi Luwaknak nevezett kávé a világ egyik legdrágább kávéja, hiszen egy csésze ára 20 ezer forint körül mozog.
Fontos megjegyezni, hogy a Kopi Luwak név nem a kávé típusát, hanem az előállítás módját jelöli.
Ár: körülbelül 52 ezer forint és 210 ezer forint között /fél kg.
Ez is érdekelhet: 5 közösségi kávézó Budapesten, amit imádni fogsz, ha már unod a home office-t
El Injerto
A guatemalai Huehuetenango fennsíkján található El Injerto a világ legritkább kávébabjai közé tartozik. Jesús Aguirre Panamá volt a farm első tulajdonosa, és 1900 körül kezdte meg a kávéültetvények telepítését és a kitermelést. Ma az Aguirre család harmadik és negyedik generációja vezeti a gazdaságot.
Az eljárásuk egyedülálló abban, hogy a kávébabokat egyetlen csatornával mossák át, és kétszer törik meg, ami jelentősen javítja a szemek minőségét. Az El Injerto olyannyira különlegesnek számít, hogy gyakran árverésre is bocsátják.
Ár: körülbelül 180 ezer forint/450 gramm
Hacienda La Esmeralda
A Hacienda La Esmeralda a panamai Volcán Barú lejtőiről származik, amelyet kávéültetvénnyé alakítottak át, miután a földet 1967-ben egy Rudolph A. Peterson nevű amerikai bankár megvásárolta.
A fák azonban már az 1890-es évek óta ott voltak. A Hacienda La Esmeralda-farmok a világ legjobb gésakávéjának előállításában szerzett sokéves tapasztalatukról és a kávé gazdag ízéről ismertek.
Ár: körülbelül 120 ezer forint/450 gramm
Saint Helena kávé
Bonaparte Napóleon lelkes rajongója volt a szóban forgó kávénak, és Szent Ilona szigetén termesztették azt, innen ered a neve. Az ital azóta is virágzik. A sziget az Atlanti-óceán közepén, Afrika nyugati partjaitól mintegy 2000 kilométerre található. Ezért a szállítási költségek magasak, ami az egyik fő oka a magas árcédulának. A márka szerelmesei azonban bőven hajlandóak kifizetni a magas árat, mivel az ital kiváló minőségű, és illatos karamellás íze van, citrusos jegyekkel.
Ár: körülbelül 34 ezer forint/450 gramm
Jamaikai Blue Mountain kávé
Ezt a kávét a jamaikai Kék-hegységben termesztik, körülbelül 1500 méter magasan. Erre a területre jellemző a sok csapadék, ezért bőséges a vízellátás. A kávébabokat itt dolgozzák fel a szedés után, majd máshová szállítják. Ennek az italnak jellegzetesen enyhe íze van, amelyből hiányzik a keserűség. Különös módon a szóban forgó kávé Japánban a legnépszerűbb, amely az egyik legnagyobb importőre ennek a típusnak.
Ár: körülbelül 18 ezer forint/450 gramm
Forrás: Wion, Finances Online