egy csésze kávé egy könyv és egy telefon mellett
Fotó: Shutterstock

A kávé pozitív egészségügyi hatásai nagyban függenek attól, mikor fogyasztjuk

Azoknak, akik rendszeresen kávéznak, érdemes lehet jobban odafigyelniük arra, hogy pontosan mikor isznak az italból – legalábbis ezt sugallja egy friss kutatás. Az eredmények szerint ugyanis csak azok részesülnek a kávé egészségügyi előnyeiből, akik reggelente fogyasztanak belőle.


A New Orleans-i Tulane Egyetem kutatócsoportja összesen 40 725 felnőtt kávéfogyasztási szokásait vizsgálta, köztük egy 1463 fős alcsoporttal, akik egy átfogóbb kérdőívet is kitöltöttek az étrendjükkel kapcsolatban, írja Science Alert.

A majdnem 10 éves kutatási időszak alatt azok, akik reggelente fogyasztottak kávét, 16 százalékkal kisebb valószínűséggel haltak meg bármilyen okból, és 31 százalékkal kisebb valószínűséggel haltak meg szívbetegségben, mint azok, akik egyáltalán nem ittak kávét.

Ehhez hasonló kutatásokról már korábban is beszámoltunk – ami miatt mégis áttörést jelenthet ez az eredmény, az az, hogy az adatok egyáltalán nem mutatnak kockázatcsökkenést azok esetében, akik minden napszakban fogyasztottak kávét.

Ez az első tanulmány, amely a kávéfogyasztás időzítését és ennek egészségügyi kimeneteleit vizsgálja

– mondta Lu Qi epidemiológus, a Tulane Egyetem kutatója.

Eredményeink azt mutatják, hogy nemcsak az a fontos, hogy iszunk-e kávét, vagy hogy mennyit iszunk, hanem az is, hogy a nap melyik szakában tesszük ezt. Az étrendi útmutatásainkban általában nem adunk tanácsot az időzítéssel kapcsolatban, de talán a jövőben gondolnunk kellene erre is.

A reggeli kávéfogyasztók kockázatcsökkenése hasonló volt a mérsékelten (napi 2-3 csésze) vagy erősen (napi 3 vagy több csésze) kávézók esetében. Kisebb kockázatcsökkenést tapasztaltak a reggeli csoportban a keveset ivók (2 csészénél kevesebb) esetében.

kotyog\u00f3s k\u00e1v\u00e9f\u0151z\u0151

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

Bár a tanulmány nem kínál magyarázatot a jelenség okaira, valószínű, hogy mindez a cirkadián ritmussal áll összefüggésben. A délutáni és esti koffeinfogyasztás ugyanis összezavarhatja bioritmusunkat, és az alvásunk szempontjából kulcsfontosságú melatonin termelését is hátráltatja – ezek a tényezők pedig kockázatot jelentenek szív- és érrendszerünk egészsége szempontjából.

A figyelmetekbe ajánljuk