kávébab
Fotó: Shutterstock

Évtizedes csúcson a kávé világpiaci ára

Rohamos tempóban növekszik a kávé világpiaci ára, egyes elemzések szerint az arabica utoljára 1977-ben volt ennyire drága. A Haszon segítségével körbejártuk a piaci ár folyamatos emelkedésével kapcsolatos problémát.


Az arabica határidős jegyzése idén már több mint 60 százalékkal került feljebb, jelenleg fontonként 3,08 dollár. A drágulás elsősorban a brazil terméskilátások kedvezőtlen alakulása miatt lehet. Az Amerikai Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma nemrég 66,4 millió tonnára prognosztizálta Brazília 2024/25-ös kávétermését, ami jelentősen elmarad a szervezet korábbi, 69,9 millió tonnás előrejelzésétől.

A lap szerint az olcsóbb, főleg instant készítményekben használt robusta ára szintén óriási mértékben emelkedett, és az 1970-es évek óta a legmagasabb szintre kapaszkodott.

Szakértők szerint a Costa Ricában kialakuló heves esőzések is tovább fokozzák a drámai emelkedést. Az esőzések országos vészhelyzetet idéztek elő, az ICAFE kávé intézet becslése szerint pedig Costa Rica éves kávétermesztésének nagyjából 15 százalékát megsemmisítették.

k\u00e1v\u00e9

Fotó: Shutterstock

A Haszon emlékeztet, hogy a már említett robusta Brazíliától Vietnámig fennálló ellátási problémái sem segítik az ágazat helyrerázódását. Az ellátási lánc mentén az eladók egyre nagyobb mértékben emelnek az áraikon, és annak érdekében, hogy megvédjék az árrésüket, beszüntették a kedvezményeket is. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy egyre több hasonló lépésre lehet számítani.

Miért fogyasszunk kávét?

Korábban mi is megírtuk, hogy a rengeteg különböző vélemény ellenére egy friss tanulmány készítői arról számoltak be, hogy a koffeines italok, mint a tea vagy a kávé mindennapos fogyasztása jótékonyan hat a szervezetre. A brit biobank több mint 300 ezer résztvevőjének egészségügyi adatait tanulmányozva kínai és svéd kutatók arra jutottak, hogy a koffeinfogyasztás csökkenti több szívvel kapcsolatos (kardiometabolikus) rendellenesség kialakulásának kockázatát. Ide tartozik többek közt a magas vérnyomás, a stroke, a cukor- vagy a szívkoszorúér-betegség is.

Kutatók szerint az már bizonyított tény, hogy a mérsékelt koffeinfogyasztás sok embernél védő hatással lehet a szív- és érrendszeri egészségre – függetlenül az életkortól, nemtől, dohányzási státusztól, fizikai aktivitástól vagy az általános étrendtől.

A figyelmetekbe ajánljuk