csészék
Fotó: Shutterstock

Ilyen hatással van a szervezetünkre a napi kávé- és teafogyasztás

A dezinfomáció korában egyre többször találkozunk olyan gasztronómiai kinyilatkoztatásokkal, melyek bizonyos étel- és italtípusokat rossz fényben tűntetnek fel. Mindebből a két legnépszerűbb napindító folyadék, a kávé és a tea sem marad ki, melyekről gyakran azt olvashatjuk, hogy rossz hatással vannak szervezetünkre – főleg, ha napi szinten fogyasztjuk őket. Ez természetesen nem igaz, sőt – sok korábbi mellett – egy frissen közölt tanulmány szerint kifejezetten egészséges lehet ezeknek a koffeines italoknak a mindennapi fogyasztása.


A brit biobank több mint 300 ezer résztvevőjének egészségügyi adatait tanulmányozva kínai és svéd kutatók arra jutottak, hogy a koffeinfogyasztás csökkenti több szívvel kapcsolatos (kardiometabolikus) rendellenesség kialakulásának kockázatát.

Ide tartozik többek közt a magas vérnyomás, a stroke, a cukor- vagy a szívkoszorúér-betegség is.

Ezt is olvasd el! A kávé világnapja: 5 egészségügyi előny, amiért megéri rendszeresen fogyasztani

k\u00e1v\u00e9

Fotó: Shutterstock

Az eredményeink rávilágítanak arra, hogy a mérsékelt mennyiségű koffeinfogyasztás étrendi szokásként való népszerűsítése az egészséges emberek körében messzemenő előnyökkel járhat

– állapították meg a kutatók tanulmányukban.

A kutatás ugyanis kimutatta, hogy a nem ivókhoz képest a kávé- és teafogyasztóknak sokkal jobbak voltak a szív- és érrendszeri állapotuk, függetlenül attól, hány csészével fogyasztottak naponta.

A mérsékelt mennyiségű koffeint kortyolgatóknál volt a legkisebb a többszörös megbetegedések kialakulásának kockázata. (Itt több mint 40 százalékkal alacsonyabb a rizikó.)

Ez is érdekelhet! 5 tudományosan bizonyított érv a zöld tea mellett

A koffeinfogyasztók egy alcsoportját tovább vizsgálták a vér biomarkereinek szempontjából.

Ezek a vérvizsgálatok végül összefüggést mutattak ki a koffeines italok és az alacsonyabb koleszterinszint, valamint a jobb anyagcsere között.

Az eredményeket további kutatásokkal kell ugyan még igazolni, de a kutatók szerint az már bizonyított tény, hogy a mérsékelt koffeinfogyasztás sok embernél védő hatással lehet a szív- és érrendszeri egészségre – függetlenül az életkortól, nemtől, dohányzási státusztól, fizikai aktivitástól vagy az általános étrendtől.

Forrás: Sciencealert

A figyelmetekbe ajánljuk