Az Oxfordi Egyetem Jóléti Kutatóközpontja nemrég hozta nyilvánosságra a World Happiness Report 2025 eredményét. Ebből egyebek közt kiderül, hogy jelenleg melyek a világ legboldogabb országai, azonban egy jelentős egészségügyi kockázat is egyértelművé vált: úgy tűnik, hosszú távon kifejezetten rosszul járunk, ha szinte kizárólag egyedül étkezünk.
Ahogy az oxfordi tudósok kiemelik, emberként sokféle módon törődünk és osztozunk egymással, ezek közül viszont talán az étkezés a legáltalánosabban megfigyelhető. A 2025-ös World Happiness Reportból pedig kiderül: azok az emberek, akik gyakran esznek másokkal együtt, sokkal boldogabbak, mint azok, akik jellemzően magányosan étkeznek.
A tanulmány szerzői az evésről szóló fejezetben kifejtik, hogy nagyon is valós következményei vannak annak, ha következetesen egyedül fogyasztjuk el az összes étkezésünket. A magány és az elszigeteltség negatív egészségügyi következményei ugyanis, mint kiemelik, nagyjából napi 15 szál cigaretta elszívásával egyenértékűek.
Ez is érdekelhet! 4 tünet, hogy szervezetünk nem reagált jól az óraátállításra
A kutatás azt is megállapította, hogy azok a gyerekek, akik hetente többször is együtt étkeznek családjukkal, sokkal jobb táplálkozási szokásokat, alacsonyabb elhízási arányt, kevesebb étkezési rendellenességet és jobb tanulmányi teljesítményt mutatnak.
A csapat idéz egy másik tanulmányt is, amely szerint azoknál a felnőtteknél, akik rendszeresen közösen esznek, sokkal alacsonyabb a depresszió aránya, írja a Food and Wine.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
A kutatók azonban hozzáteszik: az eredmények nem azt jelentik, hogy nem lehetünk boldogok és kiegyensúlyozottak, ha időnként egyedül vacsorázunk. A Happiness Report szerint ugyanis napi egy egyedüli étkezéssel még jobban is járunk, mintha minden napszakban valakivel közösen ennénk: érdemes tehát megtalálni az egyensúlyt a tudatos befelé figyelés és a társasági élet között.
Ha tovább olvasnál: A nyílt vízi úszás hihetetlen hatással lehet a mentális egészségünkre
Ahogy arról korábban beszámoltunk, 2025-ben a már-már megszokott módon Finnország lett a világ legboldogabb országa – a felmérés alapján ez főként annak köszönhető, hogy a finn lakosok elkötelezettek az önkéntesség, az adományozás és a rászorulók segítése iránt.