A Gallup analitikai cég idén is rangsorolta a világ legboldogabb országait. Habár az aranyérmet immáron nyolcadik éve ugyanaz a skandináv ország zsebeli be, ettől függetlenül az első tíz helyezés közé két olyan ország is bekerült, ami több mint egy évtizede nem foglalt el ilyen előkelő helyet.
Nemrég jelent meg a Gallup nevű analitikai cég 2025-ös jelentése, melyben a bolygónk legboldogabb országait rangsorolták. A már-már megszokott módon Finnország került a dobogó élére – a felmérés alapján ez főként annak köszönhető, hogy finn lakosok elkötelezettek az önkéntesség, az adományozás és a rászorulók segítése iránt. Az ország a maximális 10 pontból összesen 7,736 pontot ért el (ami valamivel kevesebb, mint a 2024-es eredménye).
Helsinki, Finnország fővárosa
Fotó: Viktor Kovalchuk/Unsplash
A felmérésből kiderül, hogy a finnek alapvetően megbíznak a környezetükben élőkben, a résztvevők nagy része ugyanis úgy véli, hogy a rendőrség, a szomszéd vagy akár egy idegen is kérdés nélkül visszaadná az elhagyott pénztárcáját.
Finnország mellett egyébként a skandináv országok továbbra is uralják az első helyeket, Dánia, Izland, Svédország és Norvégia továbbra is a világ legboldogabbjai közé tartozik.
Az itt élők alapvető boldogságának okát a Gallup azzal magyarázta, hogy a lakosok egyszerűen csak kedvesek egymással.
A jelentés egyik legmegdöbbentőbb felfedezése, hogy a körülöttünk élők jóindulatában való hit nagyobb hatással lehet a jólétünkre, mint a magasabb fizetés
– olvasható a jelentésben a Travel and Leisure szerint.
Ajánljuk figyelmedbe! Izlandon szinte lehetetlen, Finnországban sokkal könnyebb megszerezni a digitális nomád vízumot
San José, Costa Rica fővárosa
Fotó: Federico Mata/Unsplash
A rangsor mindemellett némi meglepetést is tartogatott, ugyanis a jelentés 13 éves történetében először fordul elő, hogy Costa Rica és Mexikó is a top 10-ben szerepel: előbbi a 6., utóbbi pedig a 10. helyen végzett.
A jelentés szerint ennek oka, hogy mindkét ország lakosai rendkívül fontosak tartják az emberi kapcsolatok fenntartását, valamint határozott elképzelésekkel rendelkeznek a gazdaságuk helyzetéről és irányáról, ahogy magas a politikai vezetőkbe és az intézményekbe fektetett bizalmuk is.
A Gallup megjegyezte, hogy az idei jelentés kritikus időszakban készült. A cég kiemelte, hogy a „jóindulatú cselekedetek”, mint például az idegeneknek való segítségnyújtás, az önkéntesség és a pénzadományozás jelentősen csökkentek a világjárvány előtti csúcspontjukhoz képest.
A lista első 10 helyezése így alakult:
- Finnország
- Dánia
- Izland
- Svédország
- Hollandia
- Costa Rica
- Norvégia
- Izrael
- Luxemburg
- Mexikó