Általában minden évben készül egy ranglista, ami azt összegzi, hogy melyek a legboldogabb országok akár az EU-ban, akár az egész világon. Habár azt feltételeznénk, hogy a dobogó első helyein boldogabbak az emberek, egy friss kutatás szerint ez nincs feltétlen így.
A Scientific Reports című tudományos folyóiratban közzétett tanulmány szerint azokban az országokban, amelyek a ranglistán előkelő helyet foglalnak el (mint például Finnország, Dánia, Izland vagy Svédország), a boldogságra irányuló társadalmi nyomás miatt az emberek nagyobb valószínűséggel tapasztalnak rossz közérzetet – írja a Science Alert.
Ez is érdekelhet! Kiderült, melyik országból érkezik hazánkba a legtöbb turista
Fotó: Shutterstock
A kutatás során 40 országból összesen 7443 embert kérdeztek az érzelmi jólétükről, az életükkel kapcsolatos elégedettségükről (kognitív jólét) és hangulatingadozásaikról (klinikai jólét). Ezt aztán összevetették a boldogságra irányuló társadalmi nyomás mértékével. Egy korábbi kutatás során arra jöttek rá, hogy minél nagyobb nyomás nehezedik az emberekre, hogy boldognak és ne szomorúnak érezzék magukat, annál inkább hajlamosak a depresszióra.
A friss tanulmány készítői szerint ezt az eredményezte, hogy az alanyok nagy átlagban kevésbé elégedettek az életükkel, és több negatív, mint pozitív érzelmet, emellett magasabb szintű depressziót, szorongást és stresszt tapasztalnak.
Ajánljuk figyelmedbe! A magyar útlevél továbbra is a világ legerősebbjei között szerepel
A kutatók arra is kíváncsiak voltak, hogy ebben az összefüggésben tapasztalható-e bármilyen különbség az egyes országok között. Megállapították, hogy minél magasabb helyezést ért el egy ország, a lakosokra annál inkább nehezedett ez a nyomás. Szerintük azonban az országokat nem csak az alapján kellene rangsorolni, hogy mennyire boldogok az ott élők, hanem aszerint, hogy mennyire nyitottak az emberi tapasztalatok teljes skálájára.