Az utóbbi években – főleg a koronavírus okozta lezárások óta – átalakult a munkáról való gondolkodásunk. Egyre többen dolgoznak már akár a nappalijukból vagy akár az otthonuktól távol digitális nomádként. A hely kötetlensége mellett azonban az időbeosztás is változni látszik: alább olyan európai országokat mutatunk be, ahol egy munkahét már csak négy napig tart.
Izland
Fotó: Unsplash
2023-ban végzett felmérések szerint Izland a világ harmadik legboldogabb országa. Ehhez nagymértékben hozzájárulhat az a tényező is, hogy az ottani munkavállalók több mint 90 százaléka már csak négy napot dolgozik egy héten. Ezzel az aránnyal nemzetközi viszonylatban is élen állnak, az átállás azonban nem egyik napról a másikra lett végrehajtva: 2015 és 2019 között csak kísérleteztek az új munkarend kereteivel.
Ezt is olvasd el! Túlhajszolt, adrenalinfüggő társadalom vagyunk kreativitás nélkül
Az eredmények azonban magukért beszélnek, az izlandi gazdaság sem vette észre a változást és a munkavállalók is sokkal kiegyensúlyozattabbak egy ottani kutatás szerint. Csökkent ugyanis a stressz és a kiégés mértéke, míg ezzel együtt nőtt a magánéletre fordított idő.
Belgium
Fotó: Shutterstock
A nyugat-európai államban 2022 novemberében fogadtak el egy törvényt, amely szerint a munkavállalóknak lehetőségük van a heti 40 órájukat négynapos munkarendben ledolgozni. Mindez szabadabb időbeosztást ad mind a cégeknek, mind a dolgozóknak, akik így akár heti három napot is a családjukkal vagy a hobbijukkal tölthetnek.
Franciaország
Fotó: J Shim/Unsplash
A közel 70 milliós Franciaországban már több mint két évtizede jogszabályba foglalták a 35 órás munkahetet, ami nagyban elősegítette a négynapos munkavégzésre való átállást több cégnél is – írja a Drive Magazin. Így tehát egy napi 9 órás munkaidő esetén lehetővé válik, hogy a hét ötödik napja már pihenőnap legyen a munkavállaló számára.
Ez is érdekelhet: Ebben a 10 országban a legjobb digitális nomádnak lenni jelenleg
Litvánia
Fotó: Shutterstock
A balti állam egy 2021-ben megszavazott törvény következtében lehetővé tette a négynapos munkarendet a kisgyermekes szülők számára.
A 32 órás munkahét kiterjesztését azonban – meglepő módon – nem támogatja a társadalom jelentős része: a 14 százalék nem nyilatkozott az ügyben, míg 35 százalék egyenesen elveti azt. A kutatás ennek kapcsán arra mutatott rá, hogy főleg az 50 évnél idősebb korcsoport ellenzi az újítást.