A londoni székhelyű Henley & Partners (tanácsadó cég, amelynek a szakterülete a befektetések és állampolgársági ügyek intézése) rendszeresen rangsorolja a világ legerősebb útleveleit. Tavaly is beszámoltunk arról, hogy melyek lettek a világ legerősebb iratai, melynek adatai alapján az idei lista nem tartogat túl sok meglepetést.
Az első helyre Szingapúr került.
A felmérés szerint a szingapúri útlevéllel rendelkezők a világ 227 úti céljából 195-be vízummentesen utazhatnak. A rangsor második helyezettje Japán lett összesen 193 vízummentes desztinációval. A szigetország dobogós helyezését azonban annak köszönheti, hogy az állampolgárai a pandémia óta először kaptak újra vízummentességet a szomszédos Kínába.
Ez is érdekelhet! Csak 3 ember él a Földön, aki bárhová elutazhat útlevél nélkül
A lista harmadik helyén az EU tagállamai, Franciaország, Németország, Olaszország és Spanyolország állnak, Finnországgal és Dél-Koreával együtt. A bronzérmesek összesen 192 célállomásra léphetnek be vízum nélkül – írja a CNN.
Fotó: Shutterstock
A rangsorban elfoglalt negyedik hely az Európai Unió schengeni tagállamait illeti, amik több mint 425 millió uniós polgár számára biztosítanak szabad átjárást. Négy uniós ország tartozik ide, melyek mindegyike 191 úti célhoz biztosít vízummentes hozzáférést: Ausztria, Dánia, Írország, Luxemburg, Hollandia, Norvégia és Svédország.
Magyarország jelenleg Csehországgal osztozik a nyolcadik helyen.
Ajánljuk figyelmedbe! Lejár az útleveled? Ha január után csináltatsz újat, már sokkal drágább lesz
A kevésbé mobilis országok
Az utolsó, 106. helyre Afganisztán került, mivel mindössze 26 célállomásra van vízummentes hozzáférése. Szíria a 105. helyen áll (27 úti céllal), Irak pedig a 104. helyen (31 célállomással). A CNN szerint a rangsor élére és a végére került országok polgárainak utazási szabadsága között még soha nem volt ekkora a szakadék.
Az állampolgárság fogalmát alapjaiban kellene újragondolni a hőmérséklet emelkedése, a gyakoribb, valamint egyre súlyosabb természeti katasztrófák miatt, melyek kiszorítják a közösségeket a lakóhelyeikről. Ezzel párhuzamosan a különböző régiókban a politikai instabilitás és a fegyveres konfliktusok rengeteg embert kényszerítenek arra, hogy biztonságot és menedéket keresve elhagyja otthonát
– mondta Christian H. Kaelin, a Henley and Partners elnöke sajtóközleményében.
A 2025-ös ranglista így alakult:
- Szingapúr (195 úti cél)
- Japán (193 úti cél)
- Franciaország, Németország, Olaszország, Spanyolország, Finnország, Dél-Korea (192 úti cél)
- Ausztria, Dánia, Írország, Luxemburg, Hollandia, Svédország, Norvégia, Norvégia (191 úti cél)
- Belgium, Új-Zéland, Portugália, Svájc, Egyesült Királyság (190 úti cél)
- Görögország, Ausztrália (189 úti cél)
- Kanada, Lengyelország, Málta (188 úti cél)
- Magyarország, Csehország (187 úti cél)
- Észtország, Egyesült Államok (186 úti cél)
- Litvánia, Lettország, Szlovénia, Egyesült Arab Emírségek (185 úti cél)