Nem valószínű, hogy az első dolog, ami eszünkbe jut a kávéról, az az, hogy segíthet csökkenteni az alkohol negatív hatásait – pedig egy friss tanulmány pontosan erre az összefüggésre utal. Mindez a dopamin nevű boldogsághormonnal függ össze.
Az új tanulmány egyik vezető szerzője Riccardo Maccioni neurológus, a kaliforniai Scripps Research munkatársa, aki kutatásában azt vizsgálta, a koffein milyen kölcsönhatásba lép a dopamin nevű boldogsághormonnal. A korábbi eredményekből annyi már kiderült, hogy a koffein beleavatkozik abba, hogy az alkohol pontosan hogyan változtatja meg a viselkedésünket.
A Science Alert szerint az olasz és amerikai tudósokból álló csapat most közelebbről is megvizsgálta, hogy pontosan mi az összefüggés a koffein és a dopamin között. Patkányokkal végzett kísérletek során megállapították, hogy a koffein jelentős hatással van az agy jutalmazási rendszerének fontos részére, amelyen keresztül a dopamin felszabadul.
Ez is érdekelhet! A rendszeres kávéfogyasztás csökkentheti az Alzheimer-kór tüneteit – állítja egy kutatás
Ugyanezt az útvonalat összefüggésbe hozták már olyan mechanizmusokkal is, amelyek miatt az alkoholfogyasztási zavarban szenvedők újra és újra az ital után nyúlnak.
A kutatók megállapították, hogy a koffein gátolja az alkohol salsolinollá történő átalakulását – ez utóbbi egy olyan vegyi anyag, ami elősegíti a dopamin felszabadulását. Mivel így nem jut annyi boldogsághormonhoz a szervezetünk, az alkoholfogyasztás kevésbé lesz élvezetes.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Ez az összefüggés kulcsfontosságú lehet az alkholobetegséggel kapcsolatos terápiában, hiszen egy már bevált gyógyszeralapanyag, a naltrexon-hidroklorid pontosan ezen az elven működik.
Biztató, hogy (…) az alkoholfogyasztási zavarok kezelésére jóváhagyott kevés gyógyszer egyike, a (…) naltrexon szintén megakadályozza az alkohol hatását azáltal, hogy beavatkozik a (…) dopaminátvitelbe
– mondta Maccioni.
Ha tovább olvasnál: Ilyen hatással van a szervezetünkre a napi kávé- és teafogyasztás