A koffeinfogyasztás egészségre gyakorolt hatásáról megoszlanak a vélemények: egyes kutatások pozitív, míg mások negatív hatásokat tulajdonítanak a kávénak, a teának és az energiaitaloknak. Előbbiek táborát erősíti az a tanulmány, ami szerint a megfelelő mennyiségű koffein bevitele segíthet megelőzni az Alzheimer-kór kialakulását – írja a Science Alert.
Különböző felmérések azt mutatják, hogy az emberiség 80-90 százaléka naponta fogyaszt koffeint valamilyen formában: legyen szó kávéról, energiaitalról vagy teáról, az emberek nagy többsége rendszeresen fogyasztja az élénkítő, serkentő szert. Bár arról megoszlanak a vélemények, hogy pontosan hol húzódik meg az egészséges koffeinbevitel határa, egyre több kutatás bizonyítja, hogy a koffein akár meg is előzhet bizonyos betegségeket.
Erre jutott az a francia kutatócsoport is, akik 2010 és 2015 között enyhe Alzheimer-kórban szenvedő betegeket vizsgáltak.
Ezt is olvasd el! Valóban pozitív hatással lehet a koffein a Parkinson-kórra?
A kutatók szerint a koffein pozitív hatással van a szervezetben termelődő fehérjékre
Fotó: Getty ImagesA kutatásban 263, 70 év feletti páciens vett részt, akiket különböző csoportokba osztottak, a napi koffeinbevitelük alapján.
A határt napi 200 milligrammnál húzták meg a tudósok: azokat minősítették magas koffeinfogyasztóknak, akik ennél többet vittek be a szervezetükbe naponta.
A kutatók a vizsgálatok során azt vették észre, hogy az alacsony koffeinfogyasztóknál nagyobb eséllyel alakulnak ki kognitív zavarok, hamarabb jelentkeznek az Alzheimeir-kór és a demencia korai tünetei. Egészen pontosan a kis mennyiségű koffeint fogyasztó csoportban közel 2,5-szer nagyobb valószínűséggel diagnosztizálták ezeket az elváltozásokat.
A portál a tanulmányra hivatkozva azt írja, hogy a két csoport közti különbség valójában az úgynevezett béta-amiloid fehérjék számában volt mérhető. Ezek olyan, a szervezetben megtalálható fehérjék, amik a különböző kognitív zavarok során összetapadnak, ezzel meggátolva az idegsejtek megfelelő működését. A kutatás során az derült ki, hogy a koffeinfogyasztás jelentősen befolyásolja a fehérjék mennyiségét és viselkedését egyaránt.
Ez is érdekelhet! Természeti katasztrófák miatt tovább drágulhat a kávé
A kutatók szerint azonban az sem mindegy, hogy a nap melyik részében fogyasztunk koffeint. Ha például este, lefekvés előtt iszunk meg egy feketét, az könnyedén felboríthatja az alvási ciklusunkat, ez pedig hozzájárulhat különböző idegrendszeri problémák kialakuláshoz.