kávécserje
Fotó: Shutterstock

Természeti katasztrófák miatt tovább drágulhat a kávé

Rossz hírünk van mindenkinek, aki rendszeresen kávézik: mivel nemrég természeti katasztrófák sújtották a világ két legfontosabb kávétermesztő országát, hamarosan komoly áremelkedés várható.


A világ első számú kávétermelő országában, Brazíliában aszály sújt, a második legfontosabb helyen, Vietnámban pedig egy súlyos tájfun tette tönkre a termést.

A természeti katasztrófák komoly áremelkedést okoznak majd, ez pedig súlyosan fogja érinteni az európai fogyasztókat is. A kontinensen évente körülbelül 3,2 millió tonna kávét iszunk – ez a világ teljes fogyasztásának nagyjából harmadát teszi ki, írja a Euronews.

Brazília, amely a világ kávétermelésének mintegy 40 százalékáért felelős, jelenleg az elmúlt évtizedek egyik legsúlyosabb aszályával küzd, és a szárazság kiemelten érintette az arabica termőterületeit. A termelés jelenleg is csökkenőben van, 2025-re pedig a becslések szerint akár további 20 százalékkal is visszaeshet.

Míg a kifinomultabb arabica piacát egyértelműen Brazília uralja, az olcsóbb, instant kávéban is használt robusta változat vezető termelője nem más, mint Vietnám. Szeptember elején a Yagi tájfun – amely legalább 60 ember haláláért felelős – megtizedelte az ország kulcsfontosságú kávétermelő vidékeit.

K\u00e1v\u00e9\u00fcltetv\u00e9ny Vietn\u00e1mban

Kávéültetvény Vietnámban

Fotó: Shutterstock

A kár több ezer hektárnyi kávéültetvényt érint, ez pedig mind a jelenlegi, mind a jövőbeli termés szempontjából jelentős veszteség, hiszen a megsérült cserjéknek évekbe telik, mire újra erőre kapnak.

A brazíliai aszály és a vietnámi tájfun együttes hatása a kávé világpiaci árának meredek drágulását váltotta ki: az árak 2024 harmadik negyedévében közel 20 százalékkal emelkedtek.

A tendencia sokkolta a globális kávépiacot: a kávétermesztők és -kereskedők egyre több bizonytalansággal kénytelenek szembesülni, a szélsőséges időjárással kapcsolatos félelmek pedig egyre csak nőnek.

Emellett a feltörekvő, jellemzően ázsiai piacokon növekvő kereslet csak még feljebb nyomhatja az árakat, így valószínűleg hosszú időbe telik majd, mire a helyzet rendeződik.

A figyelmetekbe ajánljuk