Gőzölgő kávé

Az őrlemény és a víz minőségére is ügyelni kell kávéfőzés közben

5 tipp, hogy tökéletes aromájú legyen a reggeli kávéd!

A reggeli ébredés után sokan koffeinre vágyunk, és ezt a vágyat a legtöbben kávéval próbáljuk kielégíteni. Bár a kávéfőzés pofonegyszerű feladatnak tűnik, sok olyan általános hibát követhetünk el a folyamat közben, ami rosszízű, ihatatlan italt eredményez. Most összegyűjtöttünk öt olyan tippet, amiket betartva garantáltan zamatos és ízletes kávét kapunk minden alkalommal!

A frissen őrölt kávénak nincs párja

Egy jó reggeli ébresztő legfontosabb összetevője a megfelelő minőségű alapanyag. Épp ezért érdemes a lehető legfrissebb kávét kiválasztani: a különböző csomagolásokon általában feltüntetik az őrlés idejét, amit fontos figyelembe venni. Ha a feltüntetett időpont egy hónapnál régebbi, akkor az a kávé valószínűleg már rég elvesztette a valódi ízét.

K\u00e1v\u00e9 \u00e9s k\u00e1v\u00e9dar\u00e1l\u00f3

Érdemes befektetni egy otthoni kávédarálóba

Fotó: Karina Skrypnik/Unsplash

Őrléskor ugyanis a kávé aromája felszabadul, majd ezután fokozatosan veszít az ízéből és az intenzitásából.

Épp ezért hasznos, ha befektetünk egy otthoni, saját kávédarálóba, így garantálva a mindig frissen őrölt kávét.

A tárolás a legfontosabb

A kávét – legyen szó szemes vagy őrölt verzióról – általában nagyobb kiszerelésben vásároljuk meg, de egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan tároljuk. Az oxigén és a magas páratartalom esküdt ellenségei a kávénak, így fontos, hogy valamilyen légmentes záródó tárolóban tartsuk azt. Ezen felül figyeljünk arra, hogy lehetőség szerint napfénytől védett, sötét és viszonylag hűvös helyre tegyük, ezzel a lehető leghosszabb ideig garantálva a megfelelő minőséget.

Még több tipp a kávézás szerelmeseinek! Ennyi kávét fogyassz, ha egészségesebben akarsz élni!

Ügyeljünk a víz minőségére!

Tekintve, hogy a kávé 98%-ban vízből áll, egyáltalán nem mindegy, hogy milyen vizet használunk az elkészítéséhez. A szakértők szerint

ha túl kemény a víz, akkor a kalcium- és magnéziumionok a vízmolekulák és a kávészemcsék közé kerülnek, emiatt nagyon gyenge kávét kapunk.

Ezzel szemben a desztillált vízben nincs olyan anyag, ami kölcsönhatásba léphetne a kávé összetevőivel, épp ezért, ha ezzel készítjük, akkor kifejezetten erős zamatú nedűt kapunk. Egyszóval: a felhasznált víz minősége az egyik legfontosabb, amire figyelni kell!

Megfelelő csészéből még finomabb a kávé

A kávéfogyasztók talán arra fordítják a legkevesebb figyelmet, hogy milyen csészét, poharat választanak a kávézás során. Pedig a szakértők szerint ennek legalább akkora jelentősége van, mint magának az őrleménynek és a víznek. Fontos, hogy műanyag pohárból soha ne fogyasszuk az italt, ugyanis a műanyagrészecskék könnyen kioldódnak a forró víz hatására, és a szervezetünkbe kerülhetnek.

Ezt is olvasd el! A tudósok szerint erre kellene használnunk a megmaradt kávézaccot

K\u00e1v\u00e9 cs\u00e9sz\u00e9ben

A csésze hőmérséklete sem mindegy a megfelelő zamat érdekében

Fotó: Thought Catalog/Unsplash

A kávét érdemes mindig csészéből vagy bögréből inni, aminek a hőmérsékletére is ügyelni kell. Ne legyen túl hideg, az egyszerű fizika szabályai szerint ugyanis így gyorsabban kihűl az ital is, ami így kesernyésebbé válik.

Bármilyen kávéfőzőt is használunk, takarítsuk gyakran!

Legyen szó kotyogós kávéfőzőről vagy párnás verzióról, fontos, hogy legalább havonta egyszer kitakarítsuk a konyhai felszerelésünket. Erre első sorban azért van szükség, mert a rajtuk átfolyó víz tele van kalciummal és egyéb ásványi anyagokkal, amik megtapadhatnak az eszközök belsejében, ezzel komolyan befolyásolva a végül elkészülő kávé ízét.

Havonta egyszer érdemes átmosni a kávéfőzőt egy-egy arányú víz-ecet eleggyel, azokat a részeit pedig, amelyek moshatók mosogatógépben, akár hetente is tisztíthatjuk!


A figyelmetekbe ajánljuk