A NASA novemberi beszámolója alapján az elmúlt egy évben közel 132 aszteroida haladt el a Föld mellett úgy, hogy potenciálisan veszélyt jelentett ránk nézve. Ezek a kisbolygók egytől egyig közelebb voltak hozzánk, mint a Hold, de szerencsére csak elenyésző számban ütköztek közvetlenül a Földdel. Nemrégiben azonban nem sokon múlt a katasztrófa: október végén a tudósoknak mindössze pár órával a becsapódása előtt sikerült azonosítaniuk egy aszteroidát.
A Space számol be a különös eseményről, ami könnyen katasztrófához vezethetett volna. A hawaii ATLAS rendszer ugyanis október 22-én mindössze két órával a becsapódása előtt vette észre a 2024 UQ névre keresztelt aszteroidát.
A jelzéstől számított 120 percen belül a kisbolygó elérte a Föld légkörét és be is csapódott az amerikai Kalifornia környékén.
Ezt is olvasd el! Tudósok végre rájöhettek, honnan érkezhetett a dinoszauruszokat kipusztító aszteroida
Az egyetlen szerencsénk az volt, hogy az aszteroida mindössze 1 méter átmérőjű volt, így valós veszélyt nem jelentett, de a jelzőrendszer működésének ilyen hiányossága komoly aggodalomra ad okot.
A portál megemlíti, hogy a négy teleszkópból álló ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) rendszer feladata épp az, hogy időben észlelje és jelentést küldjön a különböző, Földet megközelítő aszteroidákról és azoknak lehetséges becsapódási helyéről.
A kisbolygó szélessége szerencsére alig érte el az egy métert
Fotó: Getty ImagesAz ATLAS jelezte, hogy kisebb kőzetdarabok közel vannak a bolygóhoz, de annyira szerencsétlenül helyezkedtek el, hogy a mozgásukat, a pályájukat csak később sikerült pontosan meghatározni
– idézi a portál az Európai Űrügynökség hivatalos beszámolóját.
Ez is érdekelhet! Megérkezett Földünk új Holdja – vajon szabad szemmel is láthatjuk?
Mire fel tudtuk volna mérni, hogy mikor, hol és mekkora erővel csapódik be, a becsapódás már megtörtént.
A Space beszámolója szerint az idei évben nem ez volt az első olyan eset, amikor az utolsó pillanatokban sikerült észlelni egy, a Föld légterét elérő aszteroidát. Januárban Berlin felett robbant fel egy szintén egy méter széles kődarab, a 2024 BX1, míg szeptemberben a Fülöp-szigetek fölött lépett a bolygónk légterébe a 2024 RW1 nevű aszteroida, ám ezek közül egyik sem okozott komoly károkat.