Föld körüli aszteroidák
Fotó: Shutterstock

Tudósok végre rájöhettek, honnan érkezhetett a dinoszauruszokat kipusztító aszteroida

Egy új kutatásnak köszönhetően közelebb kerültünk annak megértéséhez, hogy mi történt valójában a kréta földtörténeti korszak végén, amikor egy meteoritnak köszönhetően kipusztult a földi élet nagy része.


A ScienceAlert szemlézte azt a kutatást, melyben a tudósok kizárták annak a lehetőségét, hogy a dinoszauruszok kihalásáért is felelős égitest „egyszerű" üstökös volt.

Kialakulása után Földünkbe folyamatosan óriási űrsziklák csapódtak be, a tudósok szerint egy ilyen üstökös becsapódásnak köszönhetően például víz keletkezett a bolygón. Ráadásul a Földön már korábban is előfordultak tömeges kihalások, ám az eddig ismert legnagyobb katasztrófa a kréta-paleogén esemény, ekkor ugyanis egy hatalmas aszteroida csapódott be a Yucatán-félszigetbe, mely a bolygó élővilágának közel 76 százalékát kipusztította, köztük a dinoszauruszokat is.

A katasztrófa során a vékony üledékrétegben irídiumot, ruténiumot, ozmiumot, ródiumot, platinát és palládiumot találtak. Ezek az ásványok a Földön nem jellemzők, ám az aszteroidákban nagy mértékben fellelhetők.

Mario Fischer-Gödde, a Kölni Egyetem geokémikusa csapatával együtt azt vizsgálta, hogy ezek az ásványi anyagok a bolygón kívülről származnak-e, és ha igen, meg lehet-e találni, hogy specifikusan milyen égitestből. A kutatásuk főként a ruténiumra fókuszált, melyből mintát vettek a Föld különböző helyszínein, hogy összehasonlítsák az üledékrétegben találttal. Végül arra jöttek rá, hogy a vizsgált anyag valójában nem a Földről, hanem az űrből, mégpedig egy ritka aszteroida típusból, szenes kondritból származhat, amely a külső Naprendszerből érkezett, a Jupiter pályáját elhagyva.

A tudósok szerint a Jupiter általában a külső Naprendszer védőrétegeként is működhet, hiszen elkapja és saját keringési pályájára állítja a legtöbb égitestet, ezzel megelőzve, hogy a Naphoz közelebb kerüljenek, és a közetbolygókba becsapódjanak. Ebben az esetben viszont az feltételezhető, hogy a dinoszauruszok vesztét okozó égitest nem tudott ráállni az óriásbolygó pályájára, így az végül elérte bolygónkat és végül becsapódott.

A figyelmetekbe ajánljuk