Föld körüli pályára állt az az aszteroida, amelynek várható érkezéséről mi is beszámoltunk. Az égitest a következő két hónapban kíséri majd bolygónkat – most elmondjuk, ebből hétköznapi emberként mennyit érzékelünk majd.
Szeptember 29-én, vasárnap Föld körüli pályára állt a 2024 PT5 nevű, nagyjából 10 méter széles aszteroida, írja a Live Science. A bolygónk által átmenetileg csapdába ejtett égitest várhatóan ötvenhét napig lesz a miniholdunk: november 25-én minden bizonnyal kiszabadul a Föld vonzásából, és visszaáll a Nap körüli pályájára.
Ez is érdekelhet! A NASA hamarosan kijelöli a Hold időzónáját
Bár az új hold jelenléte kifejezetten izgalmasan hangzik, a 2024 PT5 a legtöbb ember számára mindvégig láthatatlan lesz.
Az aszteroida ugyanis valódi Holdunknál legalább 300 ezerszer kisebb, így egész egyszerűen túlságosan apró ahhoz, hogy szabad szemmel megpillanthassuk, de az otthoni hobbitávcsövek sem alkalmasak a megfigyelésére.
Egy aszteroida a Föld körüli pályán (illusztráció)
Fotó: Shutterstock
Az objektum túl kicsi és halvány a tipikus amatőr távcsövekhez
– mondta az aszteroida érkezéséről szóló tanulmány szerzője, Carlos de la Fuente Marcos, a madridi Complutense Egyetem professzora. Ugyanakkor hozzátette: a 2024 PT5 természetesen jócskán a hivatásos csillagászok által használt távcsövek fényességtartományán belül van.
Ez azt jelenti, hogy csak úgy vehetjük szemügyre a miniholdat, ha megvárjuk, hogy egy professzionális obszervatórium képeket közöljön róla.
Ha tovább olvasnál: 2 éven belül elindulhat az első expedíció a Marsra
A tanulmány szerint a 2024 PT5 valószínűleg a közeli Arjuna aszteroidaövből származik, és várhatóan 2025 januárjában és 2055-ben is újra elrepül majd a Föld mellett.