Lusta ember edzés
Fotó: Shutterstock

A pozitív megerősítések segíthetnek fenntartani a motivációt

Nehezen találsz motivációt a testmozgáshoz? Szakértők szerint ezzel a módszerrel sikerülhet!

A rendszeres testmozgás fizikai előnyeit mindannyian ismerjük, és azt is sokan megtapasztaltuk már, hogy a sportolást valójában csak elkezdeni nehéz. Egy új tanulmány szerint azonban akad két olyan tényező, amelyekkel növelhetjük a motivációnkat, így sokkal könnyebben beépíthetjük a mindennapjainkba a testmozgást.


Köztudott tény, hogy a fizikai inaktivitás világszerte egyre nagyobb közegészségügyi problémát jelent: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a felnőtt lakosság egyharmada nem mozog eleget, pedig a rendszeres sportolás jótékony hatása a mentális és fizikai egészségre hosszú évtizedek óta bizonyított.

Ez is érdekelhet! Szakértők szerint ezért kell kerülnünk, hogy mindennap ugyanazt az edzésformát végezzük

A Psychology Today beszámolója szerint a legnagyobb problémát szinte minden esetben a motiváció hiánya okozza, amit azonban könnyedén kiküszöbölhetünk.

A portál információi szerint a University of Bath kutatói most

egy olyan új megközelítést teszteltek, ami egyfajta viselkedésváltozásra ösztönöz digitális eszközök használatával.

Lusta ember

A viselkedésváltozás lehet a kulcsa a motiváció fenntartásának

Fotó: Shutterstock

A Mental Health and Physical Activity című folyóiratban megjelent tanulmány szerint egy olyan mobilalkalmazást teszteltek, amely egyszerre működik lépésszámlálóként, miközben mindfulness-tréninget is biztosít, valamint pozitív, megerősítő üzeneteket is küld a felhasználóknak.

A kutatásban 109 olyan brit felnőtt vett részt, akik nem érték el az ajánlott napi aktivitási szintet. A résztvevők három héten át használták az alkalmazást, miközben saját célokat állítottak fel, visszajelzéseket kaptak, és gyakorolták a tudatos jelenlétet.

A vizsgálat végére a legtöbben nemcsak aktívabbá váltak, de nőtt a motivációjuk is.

Az alkalmazás használata során javult a résztvevők motivációja és mozgás iránti attitűdje is

– idézi a Psychology Today a kutatást vezető pszichológust, Dr. Masha Remskart, aki szerint ez a megközelítés hosszabb távon is eredményes lehet.

Ezt is olvasd el! 7 perces edzés – tényleg hatásos?

A tanulmány nemcsak a mozgáshiány pszichológiai aspektusait emeli ki, hanem azt is megmutatja, hogy a célzott, jól felépített digitális támogatás képes valódi változásokat elindítani.

A figyelmetekbe ajánljuk