jógázó nő
Fotó: Shutterstock

Szakértők szerint ezért kell kerülnünk, hogy mindennap ugyanazt az edzésformát végezzük

A következetesség a kulcs, amikor a formába kerülésről van szó: rendszeres és kemény munka nélkül nem válhatunk fitté. De vajon túlzásba lehet vinni ezt a következetességet és a napi rutint? Úgy tűnik, igen.


Bár az edzésbe bevezetett napi rutin vonzóan hangozhat azok számára, akiknek nehézséget okoz rendszeres testmozgás, az igazság az, hogy ha nem állítjuk változó kihívások elé a testünket, akkor ez a stratégia végül megbosszulhatja önmagát, írja a Science Alert.

A szakértők szerint ahhoz, hogy tovább javítsuk a fittségi szintünket, el kell kezdenünk változtatni az edzéseinken, hogy egy bizonyos idő eltelte után is képesek legyünk lefárasztani a testünket – ezt az elvet „progresszív túlterhelésnek” nevezik.

edz\u00e9s (illusztr\u00e1ci\u00f3)

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

Ha ugyanis nem így teszünk, a kezdeti alkalmazkodás után a testünk egész egyszerűen megunja ugyanannak a mozgásformának az ismételgetését. Bizonyos esetekben ez akár azt is eredményezheti, hogy vesztünk állóképességünkből és az izomtömegünkből.

A progresszív túlterhelésnek pszichológiai előnyei is vannak. Az emberek idővel gyakran abbahagyják az edzést különböző személyes és környezeti tényezők miatt – ilyen például a motiváció elvesztése.

Azonban új gyakorlatok beépítése vagy az ismert rutinok változatosabbá tétele nagyszerű módja annak, hogy motiváltak maradjunk, és élvezzük az edzéseket. Ha tehát fittek szeretnénk maradni, érdemes 4-6 hetente változtatni az edzésprogramunkon.


A figyelmetekbe ajánljuk