A magas vérnyomás súlyos egészségügyi problémák, többek között szívroham és vesekárosodás fokozott kockázatával jár. A jó hír azonban az, hogy függetlenül az erőnléttől, nem kell sok idő ahhoz, hogy egy kis mozgás pozitív hatással legyen a vérnyomásra – írja Science Alert.
Ez is érdekelhet: Játék és mozgás a nagyvárosban – minden tér játszótér, minden utca sportpálya
A legújabb kutatás 14 761 résztvevővel készült, akik egy héten át viseltek 24 órás vérnyomás mérőt, majd ezen adatok alapján megalkották a végeredményt.
A napi aktivitást hat típusra osztották: alvás, ülő magatartás, lassú séta, gyors séta, állás és erőteljes testmozgás. Ezeket a napi mintákat aztán a vérnyomással vetették össze, számos más lehetséges befolyásoló tényező – beleértve az életkort és a nemet – figyelembevételével.
Olvasd el ezt is! 5 mozgásforma, melynek hamar meglátszik az eredménye
A kutatók ezután kiszámoltak néhány „mi lenne, ha" forgatókönyvet, hogy hogyan változtatná meg a vérnyomást e szokások megváltoztatása. Például az SBP 2 mmHg-os javulását becsülték, ha a testmozgás napi 21 perc ülőmunkát vagy 21 perc gyors gyaloglást helyettesített.
Azok számára, akik nem mozognak sokat, a séta még mindig pozitív hatással van a vérnyomásra. De ha változtatni akarunk a vérnyomásunkon, akkor a szív- és érrendszer nagyobb igénybevételének a testmozgás révén lesz a legnagyobb hatása
– nyilatkozta Jo Blodgett epidemiológus, a tanulmány szerzője.
Mivel megfigyelési vizsgálatról van szó, amely több változót foglal magában, nem lehet közvetlen ok-okozati összefüggést megállapítani. Mindazonáltal, mivel a kutatócsoport sok ember adatait elemezte, erős jelek utalnak arra, hogy már kis mennyiségű testmozgás is befolyásolhatja a vérnyomást.