túlsúlyos kutya

Ezért óriási baj, ha túlsúlyos a kutyád

A kutyák esetében a túlsúly gyorsan komolyabb egészségügyi problémákhoz vezethet, mint például a rák, a cukorbetegség és az ízületi problémák, épp ezért érdemes komolyabb figyelmet fordítani a témára.


A Liverpooli Egyetem és a Mars Petcare's Waltham Centre for Pet Nutrition által végzett 2018-as tanulmány szerint a túlsúlyos kutyák átlagosan 2,5 évvel rövidebb ideig élnek, mint az egészséges testsúlyú kutyák.

Alapvetően a kutya genetikája és fajtája határozza meg, hogy milyen nagyra nő. Bármelyik kutya túlsúlyossá válhat, de ez mindegyiknél másképp fog kinézni. Például a labrador retrieverek, a golden retrieverek és a cocker spánielek genetikájuk miatt hajlamosabbak a túlsúlyosra, de bármelyik fajta túlsúlyossá válhat, ha nem megfelelő az étrendje, vagy esetleg nem mozog eleget kezdi a PureWow.

Ez is érdekelhet: Sok oka lehet annak, hogy egy kutya agresszív, az egyik pont te vagy

Honnan tudhatjuk, hogy túlsúlyos a kutyánk?

Amikor egy kutyus túlsúlyossá válik, több dolog is történhet. Gyulladást okozhat, ami nyomást gyakorol az ízületekre, illetve növelheti annak a valószínűségét, hogy hólyagok, rákos daganatok, cukorbetegség, magas vérnyomás és májbetegség alakul ki. Persze az sem utolsó szempont, hogy alapvetően kényelmetlen és megterhelhető lehet nekik.

Jelentések szerint 2022-ben az Egyesült Államokban a kutyák 59 százaléka túlsúlyosnak számított. A VCA Animal Hospitals szerint azok a kutyák, amelyek az ideális testsúlyuknál 10-20 százalékkal többet nyomnak, túlsúlyosak. Minden 20 százalékot meghaladó érték pedig kórosan elhízottnak számít.

Shutterstock

A fajták megismerése segíthet jobban meghatározni, hogy milyen nehéznek kellene lennie, és hogy hajlamos-e egészségügyi problémákra.

De érdemes alaposan megfigyelni a kutyánkat mozgás és játék közben. Ha úgy érezzük, hogy túl könnyen elfárad mozgás közben, vagy nem szeretne olyan fizikai tevékenységeket végezni, amiket korábban imádott, az a mozgékonyságát befolyásoló túlsúly jele lehet.

Ezek mellett rendkívül fontos betartani az éves állatorvosi vizsgálatokat is. A hirtelen súlygyarapodás (vagy -csökkenés) komolyabb problémára utalhat. Ha évente meglátogatjuk az állatorvost egy kontrollra, nyomon követhetjük mindezeket az információkat, így minden komolyabb változást időben észrevehetünk.

Olvasd el ezt is! 6 jel, hogy a kutyád depressziós − mit tehetsz ellene?

Ha azt gyanítjuk, hogy kutyánk túlsúlyos, fontos, hogy konzultáljunk állatorvossal, mert szakszerű felmérést tudnak végezni, meghatározhatják a kutya fajtájához és méretéhez ideális testsúlyt, és útmutatást adhatnak a megfelelő étrendhez és edzéstervhez, hogy segítsenek kedvencünknek elérni az egészséges testsúlyt.


A figyelmetekbe ajánljuk