Az elmúlt időszakban elsősorban a Hold és a Mars felfedezésére irányuló kísérletektől volt hangos a sajtó, pedig a NASA nemcsak ezeket a hozzánk viszonylag közeli égitesteket igyekszik minél jobban megismerni. Az űrügynökség a hírek szerint hamarosan például helikoptert küld a Szaturnusz egyik holdjára, a Titanra, ami a Föld után a második legtöbb vízmolekulával rendelkező bolygó a Naprendszerben.
Amióta képesek vagyunk űrhajókat küldeni az űrbe, azóta szinte folyamatosan idegen életformák után kutatunk. A földön kívüli életet kerestük a Holdon, a Marson, a Vénuszon, de még olyan exobolygók felszínét is vizsgáltuk már, mint a Proxima Centauri b.
A Space beszámolója szerint hasonló okokból
hamarosan egy elképesztően felszerelt, helikopterhez hasonlító járművet indít a NASA a Szaturnusz legnagyobb holdjára, a Titanra.
Még több érdekesség a világűrből! Vérfagyasztó forgatókönyvek: 4 teória az univerzum lehetséges végéről
A Merkúrnál is nagyobb hold azonban nemcsak a mérete, de más tulajdonságai miatt is rendkívül izgalmasnak számít. A Cassini-űrszonda adatai szerint a Titan felszínén ugyanis tengerek és tavak találhatók, amelyekben folyékony szénhidrogén nyomaira bukkantak.
A Titan felszíne rejtheti a földön kívüli élet titkát?
Fotó: Shutterstock
Ezzel a tulajdonságával
a Föld mellett a Titan az egyetlen ismert bolygó, amelynek a felületén stabil állapotban megtalálható a víz.
A portál emlékeztet, hogy ha a hold felszíne nem is, de az alatta húzódó, feltételezett óceánnyi nagyságú víztömeg jó kutatási alap lehet a földön túli élet keresésére.
A Dragonfly tudományos műszerei elsősorban azt fogják vizsgálni, hogy mennyire lakható környezettel bír a Titan.Tanulmányozza a kémiai elemek fejlődését a hold felszínén, ahol a szénben gazdag anyagok és a folyékony víz hosszab ideig keveredhettek, és bizonyítékokat keres majd, hogy meghatározza: létezhetett-e valaha vízalapú vagy szénhidrogén-alapú élet a Szaturnusz holdján
– áll a NASA közleményében.
Ezt is olvasd el! Lenyűgöző fotó készült a 30 millió fényévre található Sombrero-galaxisról
Az elképesztően nagyszabású kutatás megvalósításához a NASA a SpaceX-et bízta meg, hogy eljuttassa a Dragonfly nevű drónhelikoptert a célállomásra. A tervek szerint az utazás 2028 július 5. és 25. között startolhat el a floridai Kennedy Űrközpontból, de az eszköz csak hat év múlva, 2034-re érkezik majd meg a Titan felszínére.