Raffaello egyik leghíresebb festménye, a Rózsás Madonna
Fotó: Getty Images

A kép egyik szereplőjét nem a reneszánsz zseni festette

A mesterséges intelligencia derítette ki egy félezer éves festményről, hogy nem eredeti

Amellett, hogy a mesterséges intelligenciát sokszor és sokan használják kevésbé nemes célokra, van olyan helyzet, amikor az AI komoly segítséget jelenthet, akár a tudósok számára is.


A Science Alert beszámolója szerint épp ez történt nemrégiben, amikor egy évszázadok óta tartó vita végére tett pontot az önmagát és a világot folyamatosan tanulmányozni képes rendszer.

Ez is érdekelhet! Több mint 300 új Nazca-vonalat fedezett fel egy mesterséges intelligencia

A reneszánsz művészet egyik legnagyobb alakja kétségtelenül Raffaellovolt, aki – ugyan fiatalon hunyt el – rengeteg fontos művészettörténeti alkotással, szoborral és festménnyel ajándékozta meg az emberiséget.

A zseni egyik képéről, a Rózsás Madonnáról, amit 1518-1520 között festett, azonban régóta megoszlik a tudósok és a művészettörténészek véleménye. Sokak szerint ugyanis a kép nem – vagy nem teljesen – Raffaellónak tulajdonítható.

A szakértők az 1800-as évektől kezdve kétkedve fogadják a képet, mondván, hogy egyes részei eltérnek a többitől és ebből arra következtetnek, hogy nem is maga a mester festette őket.

Ennek a vitának a végére tesz most pontot a mesterséges intelligencia, amit különös módon tanítottak meg arra, hogy teljes bizonyossággal ismerje fel a reneszánsz festő képeit.

A R\u00f3zs\u00e1s Madonna

A kép bal szélén található karaktert nem a zseni festette

Fotó: Getty Images

A programot teljesen hiteles, biztosan Raffaello által festett képeken keresztül tanítottuk meg a folyamatra. Az AI megtanulta, hogy pontosan milyen ecsetvonásokat használt a mester, milyen színekkel dolgozott és milyen mélyen vitte fel a vonásokat a vászonra. Ezek után kaptunk egy olyan mesterséges intelligenciát, ami gyakorlatilag Raffaello-szakértő lett.

– idézi a portál Hassan Ugail-t, a brit Bradfordi Egyetem munkatársát, aki hozzátette:

a mesterséges intelligencia sokkal mélyebben és alaposabban látja a dolgokat, mint az emberi szem.

Olyan apró dolgokat is képes észrevenni és kiszűrni, amire az emberek nem képesek.

Ajánljuk figyelmedbe!Így beszélget új barátjával Ameca, a világ jelenlegi legokosabb robotja – videó!

Így történt ez a Rózsás Madonna esetében is, ahol az AI rögtön kiszúrta, hogy a kép bal felső sarkában elhelyezkedő Józsefet nem Raffaello festette. A mesterséges intelligencia úgy találta, hogy míg a képen látható Madonnát, a kis Jézust és Szent Jánost biztosan a reneszánsz zseni készítette, addig Szent József esetében nem ez a helyzet. A tudósok szerint ezt alátámasztja az is, hogy már az 1800-as években is sokan úgy gondolták, hogy bár a kép Raffaello tehetségét dicséri, már akkor úgy vélték, hogy Szent József közel sem sikerült olyan jól, mint a kép többi része.

A figyelmetekbe ajánljuk