Ameca nem először ejti ámulatba az emberiséget: a világ egyik legfejlettebb humanoid robotjáról 2022-ben kifinomult beszédkészsége miatt cikkezett a világsajtó, valamint azzal is sokakat meglepett, hogy egy sor emberi arckifejezést képes utánozni. Ameca újabban már egy társat is kapott maga mellé; Azi nevű kollégájával pedig már a mesterséges intelligencia (MI) segítségével beszélgetni és viccelődni is tudnak egymással.
A két robot a Chat-GPT technológiájának köszönhetően képes folyékonyan és értelmesen kommunikálni egymással.
A beszéd azonban nem minden, a robotok ugyanis képesek emberi kifejezésekkel, nonverbális jelekkel is alátámasztani mondandójukat, továbbá reagálni a másik megnyilvánulásaira.
Ezeket 32 szenzor segítségével érik el: 5-öt a nyak, 27-et pedig csak az arc irányítására használnak. Utóbbi kapcsán ebből 12 az ajkakban, 2 az állkapocsban, 4 a szemgolyókban, 4 a szemhéjakban, 4 a szemöldökben, illetve 1 az orrban található.
Ezt is olvasd el! Kiderült, hogy egy robot számára mi lehet az egyik legnehezebb házimunka
A rövid videóban Azi egy rossz viccet mesél az internetes sütikről, amelyre Ameca hunyorgó szemekkel és szemöldökét ráncolva válaszol, amellyel tökéletesen kifejezi, hogy a poén nem nyerte el tetszését. Partnere erre szégyenkező arckifejezéssel és mogorva szemekkel reagál, mintha tudná, hogy a vicce tényleg gyenge volt.
A párost az Engineered Arts, egy brit székhelyű robotikai vállalat alkotta meg, amely humanoid robotokat készít szórakoztatás és oktatás célzatával.
A cég főleg rendezvényekre adja bérbe eszközeit, köztük Amecát is. A vállalat 5 perc személyre szabott tartalmat is összeállít a robotoknak, hogy az adott eseményen azt prezentálhassák a vendégek előtt.
Ezt is nézd meg! 5 apokaliptikus film, ahol a robotok legyőzik az emberiséget
A robotokat meg is lehet vásárolni, bár az árat illetően meglehetősen árnyaltan nyilatkoznak. A honlapjukon ez áll:
Egy csésze kávénál több. Egy szigetnél kevesebb.
Aki pedig fél a robotikában rejlő veszélyektől, az Engineered Arts igyekszik megnyugtatni azzal, hogy számukra egyáltalán nem az a cél, hogy gépeik világuralomra törő katonákká váljanak:
A robotjaink teljesen biztonságosak. Természetüknél fogva engedelmesek és gyengédek, így még ha egyikőjük meg is mozdulna és véletlenül megütne valakit, az akkor sem fájna.
Forrás: IFLScience