neuralink agyi implantátum
Fotó: Shutterstock

Először ültették be egy emberi agyba Elon Musk chipjét

Elon Musk ellentmondásos Neuralink projektje hatalmas előrelépést tett: a tech-dollármilliárdos január 29-én a szintén a tulajdonában lévő X-en jelentette be, hogy a startup először ültetett be agyi chipet egy emberi alanyba.


Elon Musk posztja kevés részletet árult el, de annyi kiderült belőle, hogy az alany „jól gyógyul.” A milliárdos szerint a kezdeti adatok ígéretes neuroncsúcs-érzékelést mutatnak, de az, hogy pontosan mennyire volt sikeres az eljárás, illetve milyen eredményekre számíthat a páciens, egyelőre nem világos.

A Neuralink egy agy és számítógép, illetve agy és internet közötti kommunikációt lehetővé tevő interfész-implantátumot fejleszt azzal a céllal, hogy az emberek képesek legyenek kizárólag az elméjükkel irányítani eszközöket. Ahogy az IFLScience kiemeli, a startup a megoldással lebénult pácienseken segítene, ám a technológia idővel más felhasználási lehetőségeket is megnyithatna: ilyen lenne például az agyak közötti kommunikáció, a gondolatok feltörése és az örök élet lehetősége az elöregedett agyak fiatal testekbe történő letöltésével. Persze ezek az alkalmazások még nagyon távoliak, mindenesetre a most bejelentett beültetés komoly előrelépést jelent a Neuralink történetében.

A PRIME-tanulmánynak nevezett első implantációt 2023-ban hagyta jóvá az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala. A Neuralink szerint a kísérlet során egy robot segítségével sebészi úton csatlakoztatták az implantátum ultrafinom szálait az alany agyának motoros kérgéhez. A tanulmány célja az, hogy kiderüljön, egyáltalán biztonságos-e az eljárás.

Érthető, hogy jelenleg ez a fő szempont, miután a Neuralinket korábban súlyos, állatkínzással kapcsolatos vádak érték a makákókon végzett kísérleteik miatt. A Physicians Committee for Responsible Medicine által benyújtott panaszok szerint több majomnál is súlyos károkat okozott az eszköz, többek között fertőzéseket, agyduzzanatot, bénulást, rohamokat és depressziót is. A vádak szerint több állatot el is kellett altatni az agyi chip által okozott komplikációk közvetlen következményeként.

Válaszul Musk kategorikusan kijelentette, hogy soha egyetlen állat sem pusztult el a Neuralink implantátuma miatt. Emellett ígéretet tett arra, hogy maga is beülteti a chipet – egyelőre viszont úgy tűnik, megvárja, hogy az első néhány tesztalanynál mi történik, nehogy úgy járjon, mint az egyik szerencsétlen makákó.

A figyelmetekbe ajánljuk