A technológia fejlődésével a mesterséges intelligencia (AI) egyre nagyobb szerepet játszik a kreatív folyamatokban, és nemcsak hogy képes összefoglalni könyveket és szövegeket generálni, de egyre inkább próbálkozik a művészi írás területén is. Így felmerül a kérdés: valaha képes lesz elérni azt a szintet, hogy szépíróvá váljon?
2024-et írunk, a népszerű író, George R.R. Martin hivatalosan már 12 éve dolgozik a The Winds of Winter című regényen, amely a Trónok harca című HBO-sorozatot inspiráló mű hatodik kötete lenne. Mivel még mindig nincs kilátásban megjelenési dátum, egy rajongó úgy döntött, hogy megírja a történetet saját maga, vagyis megkérte a ChatGPT-t, hogy írja meg.
Arra kérte az AI-t, hogy fejlessze ki az egyes fejezetek vázlatait, majd alakítsa ezeket prózává, és így a mesterséges intelligencia egy meglepően jó minőségű, 683,276 szavas kötetet hozott létre.
Lenyűgöző teljesítmény, habár ez a „rajongói” változat nem érte el Martin műveinek színvonalát, tartalmazott olyan váratlan fordulatokat, amelyek a fantasy eposzt olyan sikeressé tették. A könyv elképedt olvasói között ott volt Martin is, aki, miután értesült az ügyről, jogi lépéseket tett a rajongó, valamint a ChatGPT fejlesztője, az OpenAI ellen is.
Ez is érdekelhet: Egy új mesterséges intelligencia másodpercek alatt készít 3D-s képeket fotóinkból
Bárki, aki az utóbbi hónapokban használt már AI programokat, mint például a ChatGPT, tudja, hogy kiválóak tankönyvek összefoglalásában és sablonos kísérőlevelek írásában, de vajon képesek olyan írást létrehozni, amely megérint minket és a lelkünkhöz szól?
Több újságíró és szakértő szerint a válasz:
igen.
Bár a ChatGPT-t úgy programozták, hogy egyfajta semleges, magyarázó módon írjon, képes más stílusokat is utánozni, ha elegendő útmutatáshoz jut.
Úgy gondolom, hogy tévhit, miszerint a ChatGPT-hez hasonló mesterséges intelligenciák nem túl jók a lírai, irodalmi prózastílusban való írásban. Valójában könnyen és elég jól tudják ezt hozni, ahogy az összes képgeneráló szoftver is képes olyan fotókat készíteni, amelyek Wes Anderson vagy David Lynch stílusát idézik
— nyilatkozta Sean Michaels író.
Michaels Do You Remember Being Born című regényéhez létrehozott egy „Moorebot” nevű egyedi ChatGPT-verziót, amely a tanulási folyamat során megtanult az igazi költő, Marianne Moore stílusában írni, ezzel tovább homályosítva az ember és gép közötti különbséget.
Midjourney
Bár egyes írók az AI térnyerése ellen lépnek fel, mert aggódnak a munkahelyi biztonságuk miatt, mások a vitát egy régebbi és tágabb diskurzusba ágyazták be a művészet jelentéséről és céljáról. Az Oscar-díjas forgatókönyvíró, Charlie Kaufman – akinek annyira egyedi a stílusa, hogy a kritikusok megalkották a „Kaufmanesque” kifejezést – a legnagyobb kritizálója a jelenségnek.
Olvasd el ezt is! A mesterséges intelligencia segítségével támasztották fel Klimt elégett képeit
Midjourney
Még akkor is, ha az AI képes lenne érzelmes vagy mélyreható írásokra, amit Vara és Michaels állítanak, Kaufman nem ismerné el ezt művészetként, mert ezek az alkotások nem tudnak kapcsolatot teremteni az olvasó és az író között.
Ha elolvasok egy verset, és az a vers megérint, akkor beleszeretek abba a személybe, aki írta. Nem tudok beleszeretni egy számítógépes programba. Nem tudok, mert az nem jelent semmit.
– nyilatkozta.
Szakértők szerint a mesterséges intelligencia fokozott használata bizonyos stílusok összeolvadásához fog vezetni, ahol az írás egyre kevésbé lesz változatos és monolitikusabbá válik, mivel ugyanazokat az algoritmusokat fogják használni.
Bár még túl korai lenne biztosat mondani, az AI feltehetőleg hasonló hatással lesz az írásra, mint a fényképezés a festészetre.
Ahogy a fényképezőgép a festőket a realizmustól az absztrakció felé terelte, és olyan művészeti mozgalmakat hozott létre, amelyek inkább azzal foglalkoztak, hogy hogyan érzékeljük, mint azzal, hogy mit érzékelünk, úgy a mesterséges intelligencia a szerzők új generációit inspirálhatja arra, hogy kísérletezzenek az írással.
A mesterséges intelligencia – az előtte lévő innovatív technológiákhoz hasonlóan – valójában nem fenyegeti a kreatív írás vagy általában az emberi kreativitás fennmaradását, hanem sokkal inkább a változás erejévé és az inspiráció forrásává válhat.