Nem kérdés, melyik a legnépszerűbb webes böngésző, de a mesterséges intelligencia boríthat mindent
Shutterstock

Nem kérdés, melyik a legnépszerűbb webes böngésző, de a mesterséges intelligencia boríthat mindent

Rohamosan fejlesztik a webböngészőket, aminek köszönhetőn felhasználók milliói válthatnak egyik webes keresőről a másikra. Az erősorrendben változás még nincs, de jelentős átrendeződések figyelhetők meg a piacon.


Ahogy az várható volt, hatalmas az előnye a Chrome-nak a webböngészők piacán: az AtlasVPN statisztikái alapján idén májusban a felhasználói bázisa a Google internetes keresőjének 3,3 milliárd fő volt. A második helyen az Apple Safari böngészője végzett 1,1 milliárd felhasználóval – a program tavaly lépte át a milliárdos határt.

A Microsoft Edge jócskán lemaradva, de hamarosan mérföldkőhöz érkezhet a bőngésző, hiszen az elmúlt hónapokban mintegy 50 millió fővel nőtt a felhasználói bázisa, így hamarosan elérheti a 300 milliót (jelenleg 285 millió fő).

A hvg.hu szerint a növekedés elsődleges oka, hogy a Microsoft jelentős fejlesztéseket végzett a közelmúltban, és több új funkció mellett például a ChatGPT technológiáján alapuló új Bing keresőt is integrálták a programba. Ha pedig egy felhasználó kíváncsi volt a chatbotra, kénytelen volt letölteni az Edge-t.

Ez is érdekelhet: 6 pillanat, amikor a mesterséges intelligencia a frászt hozta az emberiségre

A negyedik helyen az Opera áll a felhasználóinak a száma alapján 151 milliós értékkel. A program szintén népszerű volt az elmúlt időszakban: tavaly április óta 40 százalékos növekedést ért el, ráadásul az Opera legújabb verziója csak a napokban jelent meg – a szakértők az eddigi bővülést a játékosokra kihegyezett Opera GX népszerűségével magyarázzák.

Az egykoron piacvezető Mozilla Firefox látott már jobb napokat is: 150 millió felhasználóval az ötödik a sorban, míg a Samsung Internet böngészője szorosan követi 135 millió felhasználóval.

Olvasd el ezt is! Tényleg megérkezett az internet új korszaka? Amit a metaverzumról tudni kell!

Mesterséges intelligencia az Opera One-nál is 

A Haszon kiemelte az Opera kapcsán: a böngészőt natív mesterségesintelligencia-fejlesztésekkel turbózták fel az Opera One-t, a böngésző új verzióját. A kereső a napokban lett elérhető és ingyenes a kezdeti béta verziója után. A fejlesztői szerint az Aria nevet kapó MI-asszisztens az első olyan natív webböngészőbe épített asszisztens, amely parancssoron keresztül vagy a böngésző oldalsávjáról is elérhető.

Az Opera One MI-assisztense az OpenAI GPT technológiáját használja a webes keresés élményének optimalizálására. Azonban az Aria nemcsak a keresésben segít, hiszen szövegek és kódok generálására is képes. Emellett az új böngésző az oldalsávján egy önálló panelen közvetlen hozzáférést biztosít a ChatGPT-hez.

Az Opera One új funkciókkal is bővült. Például a „lapszigetekkel”, amely egyebek mellett lehetővé teszi a megnyitott fülek csoportosítását és mentését. Továbbá a szoftver új moduláris dizájnt is kapott, amellyel a felhasználók könnyebben elérhetik a legfontosabb funkciókat – írja a lap.


A figyelmetekbe ajánljuk