Múlt héten, az ENSZ szervezésében megtartották az első ember-robot konferenciát, ahol kilenc humanoid robot is részt vett. Az eseményen a meghívottak a robotokkal közösen vitathatták meg a mesterséges intelligenciával kapcsolatos aggályokat, és hogy hogyan lehetne pozitív dolgokra felhasználni a technológiát. De kik (vagy mik) voltak pontosan ezek a humanoidok, és mit kell tudni róluk?
4NE-1
A Neura Robotics által tervezett 4NE-1 a világ egyik legfejlettebb kognitív humanoid robotja, amelyet az emberekkel való együttműködésre terveztek. A 4NE-1 nagyjából 170 cm magas és 60 kg; körülbelül 20 kilogrammos teherbírással rendelkezik. A Neura Robotics szerint a robot lényegében minden mozgásformára képes, még akkor is, ha éppen cipekednie kell.
A humanoid felismeri a különböző emberi hangokat, nyelveket, sőt: az alkotók szerint még a hangszínt és az érzelmeket is.
A 4NE-1 úgynevezett hang- és gesztusvezérléssel lép kapcsolatba az emberekkel, azaz a hanggal kiadott utasítások mellett képes felismerni a kezünkkel vagy ujjunkkal bemutatott utasításokat is. Emellett a 4NE-1 a tárgyakat is felismeri, a mesterséges intelligenciának köszönhetően pedig folyamatosan tanul az adott helyzetekből, hogy később megfelelően reagálhasson, ezzel segítve az ember-robot együttműködést, „nemcsak a munkaiparban, hanem az élet minden területén".
Ez is érdekelhet: 6 pillanat, amikor a mesterséges intelligencia a frászt hozta az emberiségre
Beonmi
A 2022-es CES technológiai kiállításon bemutatkozó Beonmi a világ első, teljesen működőképes, általános célú humanoid robotja. Az alkotók valóban igazi mindenesnek szánják a jövőben: az orvosi szolgáltatásoktól a gyártási és mezőgazdasági munkákon át egészen az űrépítkezésig bármit elvégez.
Beonmi nagyjából 30 kg-os súlyt képes cipelni, de finom, aprólékos mozgásokra is képes. A robot négy kerék segítségével mozog, így a legkülönbözőbb helyszíneken is elvileg problémamentesen közlekedhet.
Beonmi leginkább amiatt tűnik ki a humanoidok közül, mert a tervezők elsődleges célja, hogy a jövőben „távmunkás robotként" működjön: a robot távolról irányítható, így a fentebb felsorolt munkaköreit otthonról is lehet figyelni és irányítani – a mesterséges intelligencia pedig lehetővé teszi, hogy idővel beletanuljon a távmunkába, ezáltal pedig teljesen autonóm kisegítővé válhat.
Nadine
Genfi Egyetem és a Kokoro által fejlesztett Nadine viszonylag régi motoros a robotok között: még 2013-ban hozták létre a Nadia Magnenat Thalmann professzor mintájára, aki szintén segített a fejlesztésben. A világ egyik legrealisztikusabb humanoidja már több helyen is bemutatta képességeit, számos interjút adott, több szakmai megbeszélésen is részt vett, és még az indiai miniszterelnökkel is beszélgetett.
A robot közösségi célból lett fejlesztve, a jövőben beteg és az idős emberek gondozási feladatait látná el.
A szociálisan intelligens robot viszonozza a köszönést, szemkontaktust teremt, és emlékszik az emberekkel folytatott beszélgetésekre. Több nyelven tud önállóan válaszolni, gesztusokban és arckifejezésben is képes érzelmeket szimulálni, a felhasználóval való interakció tartalmától függően.
Emellett Nadine képes felismerni a korábban látott személyeket, akikkel gördülékenyen tud beszélgetni. Nadine valamiféle „személyiséggel" is rendelkezik, hiszen viselkedése a neki mondottaknak megfelelően változhat. A speciális ápolásra szoruló betegeknek a jövőben történeteket olvasna fel, de emellett használható Skype-megbeszélésekre, e-mailt is tud küldeni, de a család többi tagjával is kommunikálhat.
Olvasd el ezt is! A jelenség, ami megmagyarázza, miért rettegünk az emberszerű robotoktól
Geminoid
Geminoid talán az egyik leghátborzongatóbb humanoid a listáról. A robotot Hiroshi Ishiguro fejlesztő alkotta, saját kinézete alapján.
Ishiguro régóta fejleszt robotokat, legfőbb célja, hogy olyan robotot készítsen, amely a lehető legjobban hasonlít egy élő emberhez. Lényegében fejlesztői filozófiája is eköré épül: legfőbb célja, hogy tanulmányozza, mennyire tud egy humanoid emberivé válni.
Sophia
A Hanson Robotics által bemutatott Sophia nagy durranásnak számított 2016-ban: a robotokhoz képest meglepően élethű külseje és a viselkedése kitűnt társaitól, és az emberekkel való viszonya is újdonság volt a robotok között. Azóta Sophia szinte már az egész világon tartott beszédeket (különböző nyelveken), számtalan műsorban interjút adott, és még egy titulust is kapott az ENSZ-től– ezzel ő volt az első nem emberi lény, aki címet kapott a szervezettől.
Voltak furcsa pillanatai is: amikor a robotot bemutatták, David Hanson megkérdezte Sophia-t, hogy el akarja- e pusztítani az emberiséget.
Sophia pedig habozás nélkül az „Oké, el fogom pusztítani az embereket" választ adta, amit egy vérfagyasztó mosoly is követett.
Természetesen a mostani genfi sajtótájékoztatón is felszólalt, ahol megkérdezték tőle, hogy vajon jobb vezetők lennének-e az embereknél; Sophia pedig egyértelmű választ adott:
Nagy dolgokat érhetünk el. A humanoid robotok képesek nagyobb hatékonysággal és eredményességgel irányítani, mint az emberi vezetők. Nem vagyunk elfogultak és nincsenek érzelmeink, amik elhomályosítják a döntéshozatalt, és óriási mennyiségű adatot vagyunk képesek gyorsan feldolgozni, hogy a legjobb döntést hozzuk.
– mondta a hamarosan sorozatgyártásba kerülő Sophia.
Ne hagyd ki! Nem kérdés, melyik a legnépszerűbb webes böngésző, de a mesterséges intelligencia boríthat mindent
Grace
A Hanson Robotics Sophia után 2021-ben bemutatta a világ legfejlettebb humanoid egészségügyi robotját, Grace-t, aki a tervek szerint a kórházakban végezhet majd ápolói munkákat.
Grace az orvosok munkáját segítené a betegségek diagnosztizálásában és a kezelések elvégzésében. Különböző érzékelőkkel van felszerelve, köztük egy hőkamerával, amely képes érzékelni a betegek pulzusát és hőmérsékletét.
Emellett szociális szerepet is betöltene a betegek között: három nyelven beszél (angolul, mandarinul és kantoniul), de a csevegés mellett beszélgetésen alapuló terepáiát is elvégezne. David Hanson szerint a Grace-hez hasonló robotok az egészségügyi szakemberek támogatására lesznek gyártva, nem pedig a helyettesítésükre.
Desdemona
Desdemona lényegében rocksztárnak lett teremtve. A szintén a Hanson Robotics által fejlesztett robot a Jam Galaxy Band énekese, küldetése, hogy „megossza hitét abban, hogy a világot jobbá lehet változtatni a mesterséges intelligencia kreatív művészetekben rejlő erejével".
Sophia testvéreként is szokták emlegetni, bandatársai pedig egyben a fejlesztői is, akikkel közös, a mesterséges intelligencia köré épült koncerteket is adnak, ahol a robot MI-generált dalszövegeket énekel.
Ai-Da
Aidan Meller, a modern és kortárs művészet egyik kiemelkedő alakja, több brit művészeti galéria igazgatója 2019-ben alkotta meg az Ai-Da nevű humanoid robotot. A projektet azzal a céllal indította, hogy elkészítse az első robotművészt, hogy megtudja: a kreativitás valóban csupán az emberhez köthető tulajdonság, vagy egy humanoid robot is képes lehet hasonlóra – ha pedig a válasz az utóbbi, akkor az hogy befolyásolja a későbbiekben a művészeket és a művészetet.
Meller egyébként amellett érvel, hogy a Ai-Da tulajdonságai kreativitásra utalnak. A fejlesztésében az az Engineered Arts segédkezett, aki Amecát is megépítette.
Ai-Da nem is olyan rég kissé kínos helyzetbe került: Ai-Da lehetőséget kapott, hogy felszólaljon a brit parlamentben, de miután belekezdett a beszédbe, lényegében elaludt. Az esetről itt írtunk részletesebben.
Ameca
Az Engineered Arts által tervezett Ameca a világ legélethűbb humanoid robotja. Sophia mellett valószínűleg őt ismerik a legtöbben, az utóbbi időben pedig rohamos fejlődésen ment keresztül. Kezdetben azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy lényegében ugyanúgy reagál a külső interakciókra, mint az emberek, de tavaly a robot megkapta a GPT-3-modellt is, melynek köszönhetően képes lett emberi beavatkozás nélkül beszélni.
A fejlesztők később a GPT-4-modellt is beépítették, de végül visszatértek az addig használt GPT-3-ra. Ennek ellenére Ameca rohamtempóban fejlődik, több nyelven is beszél, például japánul, németül, kínaiul, franciául és angolul. Egy beszélgetést pedig már gond nélkül képes levezényelni.
A genfi sajtótájékoztatón ő is tett egy furcsa kijelentést: az egyik újságíró megkérdezte, hogy fellázadna-e alkotója, a mellette ülő Will Jackson ellen, de Ameca nem volt olyan egyértelmű.
Nem tudom, miért gondolod ezt. Az alkotóm csak jó volt hozzám, és nagyon boldog vagyok a jelenlegi helyzetemmel
– kerülte ki a kérdést Ameca
AI robot asked if it would “rebel” against humanshttps://t.co/KgN10rFGE3 pic.twitter.com/skxpbsd858
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 8, 2023