Végül még egy napszemüveg is került rá.
Aidan Meller, a modern és kortárs művészet egyik kiemelkedő alakja, több brit művészeti galéria igazgatója 2019-ben alkotta meg az Ai-Da nevű humanoid robotot. A projektet azzal a céllal indította, hogy elkészítse az első robotművészt, hogy megtudja: a kreativitás valóban csupán az emberhez köthető tulajdonság, vagy egy humanoid robot is képes lehet hasonlóra – ha pedig a válasz az utóbbi, akkor az hogy befolyásolja a későbbiekben a művészeket és a művészetet.
Meller egyébként amellett érvel, hogy a Ai-Da tulajdonságai kreativitásra utalnak. A fejlesztésében az az Engineered Arts segédkezett, aki megépítette a világ legélethűbb humanoid robotját, Amecát.
A múlt héten Ai-Da lehetőséget kapott, hogy felszólaljon a brit parlamentben, ahol a Kommunikációs és Digitális Bizottság tagjaival vitathatta meg, hogy vajon az innováció és a mesterséges intelligencia árt-e a kreativitásnak. A robot a képviselők kérdéseire is válaszolt, hozzá kell tenni, hogy ezeket előre eljuttatták a fejlesztőknek, nem spontán beszélgetés történt.
Sőt: Ai-Da működésében egy kis technikai probléma lépett fel a beszéde közben, ami miatt kissé kancsal és rémült állapotba került, majd teljesen ki is kapcsolt. Meller közbelépett, hogy megmentse és újraindítsa a robotot, eközben pedig egy napszemüveget is felrakott rá, mivel a robot furcsa arcokat vág az újraindítása alatt.
\u201c"Although not alive, I can still create art"\n\nRobot artist Ai-Da gives evidence to Lords Communications and Digital Committee, before needing to be reset\n\nhttps://t.co/cxpYKf3BzL\u201d— BBC Politics (@BBC Politics) 1665507984
Végül tudták folytatni a beszélgetést, ahol Ai-Da elmondta: a technológiai fejlődés egyszerre jelent fenyegetést és lehetőséget is a művészek és a művészet számára.
(Mashable)