Az ELTE kutatásából kiderül, miért gondolnak magukra szülőként egyes kutyatartók
Fotó: Shutterstock

Illusztráció.

Az ELTE kutatásából kiderül, miért gondolnak magukra szülőként egyes kutyatartók

Egyes gazdik nemcsak családtagként tekintenek kutyájukra, de néha még az emberi kapcsolataik fölé is helyezik őket. Egy új tanulmány a kutyatartás növekvő arányát a születési arányszám csökkenésével hozta összefüggésbe. Kubinyi Enikő, az ELTE Etológia Tanszékének vezetője új, a gyerekvállalás és a kutyatartás közötti kapcsolatra vonatkozó elméletet írt le, amelyben osztja azt a véleményt, miszerint összefüggés van a kettő között, az ok-okozati összefüggés viszont sokkal árnyaltabb, mint gondoltuk.


A tanulmány szerzője elmondta, hogy míg egyesek szerint a kutyák az új gyerekek, mások felháborítónak tartják ezt az elképzelést. A mostani trend alapján viszont egyre erősebb ez a felfogás. Egyes tanulmányok szerint a kutyatulajdonosok valóban negatívabban vélekednek az anyaságról. Ez csökkentheti a hajlandóságukat arra, hogy több gyermeket vállaljanak. Kubinyi hozzátette, hogy bizonyos esetekben a kutyák még a romantikus kapcsolatoknak is árthatnak. De ez csak az érme egyik oldala.

A másik oldalon az szerepel, hogy mivel sétálni kell vinni kedvenceinket, a gazdi valószínűleg más emberekkel találkozik és a velük való kapcsolatfelvétel később más, újabb emberekkel is összehozhat. A nők például hajlamosak vonzóbbnak találni a kutyás férfiakat, ami növelheti az apaság esélyét. A tanulmány szerint a kutyatartás előkészítő lépés is lehet a családalapítás felé.

Ezt is olvasd el! Különös dolog történik gazdi és kutyája között, ha egymás szemébe néznek

Visszatérve az alap kiindulóponthoz Kubinyi kiemelte, hogy a gyermekek száma nem azért csökken, mert a kutyák száma nő, hanem mindkét jelenség mögött ugyanaz a tendencia áll: a társadalmi hálózatok átalakulása.

A probléma alapvetően a társasági életünkben rejlik. A gondoskodási ösztön és a szociális támogatás iránti igény genetikailag kódolva van az emberi viselkedésben, de ezek a késztetések a társállatok felé tolódtak el, mert az emberi kapcsolatok gyakran sérültek vagy hiányoznak.

Ez a kapcsolat annyira közvetlen, hogy talán még a kutyáinkat is úgy tenyésztettük, hogy jobban hasonlítsanak az emberi gyermekekre. Gondoljunk például a mopszok kerek, lapos arcára vagy a miniatűr tacskók zömök arányaira.

Figyelmedbe ajánljuk! Így képes befolyásolni az egészségedet a kutyatartás

Annak ellenére, hogy azt állítjuk, hogy szeretjük ezeket az állatokat, mostanra eljutottunk oda, hogy sokan pusztán esztétikai okokból krónikus egészségügyi problémákkal élnek. Szeretnénk egy aranyos kis mopszot, hogy anyai érzéseket keltsen bennünk, ezért nem veszünk tudomást arról, hogy az életük kényelmetlen, és gyakran megszakad a túl rövid ormányukból adódó légzési problémák miatt.

AZ IFL Science írása is kiemeli, hogy a kutyatartás csodálatos dolog abban az esetben, ha összeköti az embereket, nem pedig elszigeteli őket.

A figyelmetekbe ajánljuk