Így képes befolyásolni az egészségedet a kutyatartás

Így képes befolyásolni az egészségedet a kutyatartás

Egy kutya nemcsak hűséges társ, hanem életünk egyik legnagyobb örömforrása is lehet, aki boldogságot hozhat mindennapjainkba. Ugyanakkor a kutyatartás nem csupán játék és simogatás: számos kötelezettséggel és kihívással is jár. Cikkünkben áttekintjük a kutyatartás legfontosabb előnyeit és hátrányait.


Pozitív hatások

A kutyatartás sokszor összefügg a fokozott fizikai aktivitással, ami csökkenti a vérnyomást, valamint a stroke és a szívbetegségek kockázatát. A vizsgálatok azt is megállapították, hogy azoknál, akiknek korábban szívproblémái voltak, a kutyával való együttélés 35%-kal csökkentette a halálozás kockázatát, szemben azokkal, akiknek ugyanilyen kórelőzményeik voltak, de nem tartottak kutyát – írja a Science Alert.

Egy másik tanulmány arra is rámutatott, hogy a felnőtt kutyatulajdonosok majdnem négyszer nagyobb valószínűséggel teljesítik az előírt napi mozgást, mint azok, akiknek nincs kutyája.

Ez is érdekelhet! Jobb kerülni: 9 gyümölcs, amivel megmérgezhetjük a kutyánkat

A kis kedvencek a gyermekekre is pozitív hatást gyakorolhatnak, hiszen így jellemzően aktívabbak, a játékidejük rendszerezettebb, a szabadból bevitt szennyeződéseknek és mikrobáknak való kitettség pedig erősiti az immunrendszerüket.

Az, hogy egy kutyus segít a mentális állapotunkon szinte köztudott:

a kutyák érzelmi támogatást nyújthatnak a szorongással való küzdelem, valamint a depresszió és a poszttraumás stressz tüneteinek enyhítésében is.

A kutyaparkban és a környéken a kutyák megkönnyíthetik az idegenekkel való beszélgetést és új barátok megismerését is. Ezek a társas interakciók elősegíthetik a közösséghez tartozás érzésének kialakulását, és csökkenthetik a társadalmi elszigeteltség érzését. Az idősebbek számára a kutyasétáltatás értékes szokás lehet az elmagányosodás ellen.

Negatív hatások

De persze mint mindennek, ennek is megvannak a hátulütői.

Az egyik leggyakoribb egészségügyi probléma a háziállat-tulajdonosok számára az allergia. A kutyák nyála, vizelete és az általuk leválasztott bőrsejtek allergiás reakciókat válthatnak ki, amelyek a szemviszketéstől és orrfolyástól kezdve a légzési nehézségekig számos tünetet okozhatnak.

Egy nemrégiben készült metaanalízis közel kétmillió gyermek adatait foglalta össze.

Az eredmények szerint a kutyákkal való korai érintkezés növelheti az asztma kialakulásának kockázatát, bár nem annyira, mint a macskákkal való találkozás.

De a csúszások, ficamok és elesések száma is magasabb a kutyatartók körében. Emellett pedig zoonózisos betegségeket is behurcolhatnak az otthonunkba, többek között a gyűrűsférgességet és a Campylobacter nevű, hasmenést okozó betegséget.

Illetve mentális szempontból is lehetnek nehezebb pillanatok. A felelősség, különösen a viselkedési vagy egészségügyi problémákkal küzdő kutyáknál, jelentős terhet jelenthet, ráadásul komoly anyagi vonzattal is járhat. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy a kutyák élettartama jóval rövidebb, mint az embereké, és egy szeretett társ elvesztése depresszióhoz vezethet, vagy súlyosbíthatja a meglévő mentális egészségi állapotot.


A figyelmetekbe ajánljuk